Zemetrasenie v Albánsku si vyžiadalo 21 životov, pátranie pokračuje

Na najmenej 21 mŕtvych sa v utorok večer zvýšil počet obetí silného zemetrasenia s magnitúdou 6,4, ktoré nadránom zasiahlo husto obývanú oblasť na pobreží Albánska. Úrady evidujú minimálne 600 zranených. Informovala o tom agentúra AP.

26.11.2019 06:45 , aktualizované: 20:18
albánsko zemetrasenie ruiny Foto: ,
Albánsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,4 a epicentrom približne 30 kilometrov severozápadne od Tirany.
debata (4)

Hovorca albánskej vlády Endri Fuga na Twitteri napísal, že záchranné tímy prehľadávajú trosky zrútených budov. „Silné zemetrasenie malo vážne dôsledky a bohužiaľ aj straty na životoch,“ povedal premiér Edi Rama. Na Twitteri dodal, že úrady „intenzívne pracujú na tom, aby zachránili životy“ v mestách Drač a Thumanë, ktoré zemetrasenie pocítili najsilnejšie.

Vláda vyhlásila na stredu deň štátneho smútku. Štátne vlajky na všetkých vládnych a verejných budovách budú spustené na pol žrde. Školy zostanú zatvorené až do pondelka, keďže vo štvrtok a piatok sú v krajine štátne sviatky. Albánska futbalová federácia oznámila, že na zvyšok týždňa ruší všetky zápasy.

Záchranné tímy s pomocou ťažkej techniky prehľadávajú trosky zrútených domov a hotelov a pátrajú po uväznených ľuďoch.

Zemetrasenie v Albánsku porúcalo v noci na utorok bytové domy a hotely, v ktorých spali ľudia. Pátracie a záchranné tímy pracovali až do večerných hodín na záchrane uviaznutých ľudí. Podľa agentúry AP nebolo bezprostredne jasné, koľko ľudí ešte ostalo pod troskami. Na pomoc Albánsku vyslali svoje tímy aj ostatné európske krajiny.

Americká geologická služba USGS uviedla, že Albánsko zasiahlo o 03.57 h SEČ zemetrasenie s magnitúdou 6,4 a epicentrom približne 30 kilometrov severozápadne od Tirany. Miesto vzniku sa nachádzalo približne 20 km pod zemským povrchom. Oblasť následne zasiahlo aj viacero dotrasov vrátane troch s magnitúdami 5,1 až 5,4.

Otrasy cítili aj v okolí metropoly Tirana, kde mnohí obyvatelia v panike vybiehali do ulíc a zostali vonku aj hodinu.

Sústrasť už Albánsku prejavili okolité krajiny aj Európska únia, ktoré krajine zároveň ponúkli pomoc. Hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová zároveň oznámila, že koordinačné centrum EÚ na riešenie mimoriadnych situácií je v „nepretržitom kontakte“ s albánskymi úradmi.

Albánsky premiér Edi Rama informoval, že Nemecko, Kosovo, Srsbsko, Taliansko, Bulharsko aj Grécko už ponúkli, že do Albánska vyšlú záchranné tímy. Miestne médiá informovali, že utorňajšie zemetrasenie bolo najsilnejším, aké krajinu zasiahlo za ostatné tri desaťročia.

Zemetrasenie s magnitúdou 5,4 zasiahlo približne o 10.00 h SEČ aj juhozápad Bosny a Hercegoviny. Citeľné bolo pri hraniciach s Chorvátskom. Z oblasti dosiaľ hlásili len menšie škody, no nie obete. Európske stredomorské seizmologické centrum (EMSC) zároveň informovalo, že medzi polnocou a 11.00 h SEČ bolo na území Albánska zaznamenaných 20 otrasov, v Jadranskom mori 16 a v Bosne dva otrasy.

Menšie škody hlásili v Čiernej Hore a na juhozápade Bosny. Otrasy boli citeľné pozdĺž Jadranského mora, a to v balkánskych krajinách i v Taliansku.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Albánsko #Tirana