Rusko ukázalo americkým inšpektorom nový raketový systém Avangard

26.11.2019 16:36

Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že americkým inšpektorom ukázalo svoj nový hypersonický raketový systém Avangard, píše agentúra AP.

Ruská armáda ukázala americkým inšpektorom systém Avangard podľa vyhlásenia ministerstva tento týždeň v rámci opatrení na posilnenie transparentnosti, ktoré vyplývajú z Dohody o znížení počtu strategických zbraní (New START/SNV-III). Zbraňový systém by sa mal dostať do výzbroje ruskej armády v decembri. Klzáková strela Avangard je podľa ruského rezortu obrany schopná dosiahnuť rýchlosť až 27-krát vyššiu, ako je rýchlosť zvuku.

Ruský prezident Vladimir Putin predstavil systém Avangard v roku 2018. Zdôraznil vtedy, že "využitie nových kompozitných materiálov umožnilo vyriešenie problému dlhého riadeného letu bojovej hlavice fakticky v podmienkach vzniku plazmy.

Blíži sa k cieľu prakticky ako meteorit, ako ohnivá guľa". Vyvinutie systému Avangard označil ruský líder za technologický posun porovnateľný s vyslaním prvej družice do vesmíru v roku 1957.

Platnosť zmluvy New START/SNV-III z roku 2010 o znížení počtu strategických útočných zbraní by mala vypršať v roku 2021. Putin uviedol, že Moskva je pripravená platnosť tejto zmluvy predĺžiť, ale sťažoval sa na neochotu Washingtonu angažovať sa patrične v tejto záležitosti. Americkí predstavitelia tvrdia, že nová zmluva START by sa mala po vypršaní svojej lehoty zrušiť a nahradiť niečím iným.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #Rusko #raketový systém #inšpektori #Avangard
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku