Bolívia bude mať po 11 rokoch v USA veľvyslanca

Bolívia bude mať po 11 rokoch v Spojených štátoch veľvyslanca. Po schválení parlamentom sa ním stane Walter Oscar Serrate Cuéllar. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie bolívijského ministerstva zahraničných vecí zverejnené na Twitteri.

27.11.2019 06:33
bolívia vlajka Foto: ,
Vymenovanie veľvyslanca vo Washingtone je signálom, že dočasná bolívijská vláda sa po odstúpení dlhoročného prezidenta Eva Moralesa snaží o normalizáciu vzťahov s USA.
debata (10)

Cuéllar predtým pôsobil ako bolívijský veľvyslanec pri OSN.

Vymenovanie veľvyslanca vo Washingtone je podľa AFP signálom, že dočasná bolívijská vláda sa po odstúpení dlhoročného prezidenta Eva Moralesa snaží o normalizáciu vzťahov s USA.

Po voľbách z 20. októbra sa začalo Moralesovo štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však v roku 2017 udelil výnimku.

Práve Moralesovo zotrvávanie pri moci bolo predmetom povolebných protestov. Opozícia výsledky októbrových prezidentských volieb neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov.

Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie 10. novembra odstúpil a následne odcestoval do Mexika, ktoré mu poskytlo azyl. Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa 12. novembra vyhlásila podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová.

Dolná komora bolívijského parlamentu aj Senát schválili v sobotu návrh zákona, ktorý vytvára podmienky na vypísanie nových prezidentských volieb bez Moralesovej účasti.

Zákon okrem iného ruší výsledky volieb z 20. októbra a zakazuje, aby bola opätovne zvolená za prezidenta osoba, ktorá už v tejto funkcii pôsobila predošlé dve po sebe nasledujúce obdobia. Z budúcich volieb je tak Morales prakticky diskvalifikovaný.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Bolívia #Evo Morales