Rýchly rast čínskej sily v diplomacii pokračuje aj v tomto roku otvorením zastupiteľských úradov v krajinách, ktoré až doteraz uznávali Taiwan.
""Čína .{target:_blank}„:[https://spravy.pravda.sk/…ncit-vojnou/] s 276 zastupiteľskými úradmi po celom svete prvýkrát predbehla Spojené štáty o tri pozície,“ uviedli autori Global Diplomacy Index, ktorý inštitút sídliaci v Sydney aktualizoval po dvoch rokoch. V predchádzajúcom vydaní z roku 2017 viedli USA s 273 diplomatickými postmi vo svete pred Čínou s 268.
„Tieto čísla sú dobrým ukazovateľom geopolitických zmien,“ poznamenala AFP. Diplomatická sieť v cudzine môže podporovať ekonomické ambície Pekingu, uviedla Bonnie Bleyová z Lowe Intitute. „Kvantita je jedna vec, ale o skutočnom posilnení medzinárodného postavenia bude rozhodovať kvalita čínskej diplomacie,“ dodala podľa televízie CNN.
Americká diplomacia vstúpila do obdobia neistoty kvôli rozpočtovým škrtom za prezidenta Donalda Trumpa a kvôli problémom s udržaním profesionálnych diplomatov. Spojené štáty neotvorili žiadne nové zastúpenie a boli nútené uzavrieť svoj konzulát v Petrohrade po vzájomnom vyhostení diplomatov s Ruskom po otrávení bývalého britského špióna v ruskej rozviedke Sergeja Skripaľa v anglickom Salisbury.
USA však zostávajú krajinou, v ktorej pôsobí najviac veľvyslanectiev a konzulátov cudzích krajín: 61 krajín, zahrnutých v rebríčku, je v USA zastúpených 342 diplomatickými misiami oproti 256 v Číne.
Za Čínou a USA v rebríčku nasleduje Francúzsko, Japonsko a Rusko. Česko so 116 zastupiteľskými úradmi v novom rebríčku zostalo na 29. priečke za Pakistanom a pred Saudskou Arábiou, Slovensko je na 43. mieste.
Správa tiež ukazuje, že napriek vyhláseniam o odhodlaní rozvíjať „globálnu Britániu“ aj po odchode z Európskej únie sa Spojené kráľovstvo v rebríčku prepadlo na 11. priečku, predstihnuté Nemeckom, Brazíliou, Talianskom a Španielskom.