Počet obetí zemetrasenia v Albánsku stúpol na 25, pátranie pokračuje

Počet obetí utorkového zemetrasenia v Albánsku stúpol na 25, informovala v stredu agentúra AP. Záchranári v troskách budov stále pátrajú po preživších, dovedna vyslobodili už 46.

27.11.2019 09:58 , aktualizované: 13:21
albánsko, zemetrasenie Foto: ,
Na snímke bager pomáha odstraňovať sutiny zničenej budovy po zemetrasení v meste Thumane na západe Albánska 26. novembra 2019.
debata (2)

Úrady uviedli, že v stredu ráno bola potvrdená smrť ďalších štyroch ľudí. Viac ako 600 osôb utrpelo zranenia.

Americká geologická služba USGS uviedla, že Albánsko zasiahlo v utorok o 03.57 h SEČ zemetrasenie s magnitúdou 6,4 a epicentrom približne 30 kilometrov severozápadne od Tirany. Miesto vzniku sa nachádzalo približne 20 kilometrov pod zemským povrchom. Oblasť následne zasiahlo aj viacero dotrasov vrátane troch s magnitúdami 5,1 až 5,4.

Zemetrasenia následne zasiahli aj ďalšie lokality na Balkáne.

Pápež sa modlí za obete

Pápež František vo svojom vystúpení na stredajšej generálnej audiencii vo Vatikáne povedal, že sa modlí za obete, mŕtvych aj zranených, a ich rodiny. Ďalej uviedol, že Albánsko bolo vôbec prvou krajinou v Európe, ktorú chcel ako pápež navštíviť, čo sa mu aj podarilo. Dodal, že albánsky ľud mu je veľmi blízky.

Albánska vláda vyhlásila na stredu deň štátneho smútku. Štátne vlajky na všetkých vládnych a verejných budovách sú spustené na pol žrde.

Školy zostanú zatvorené až do pondelka, keďže vo štvrtok a piatok sú v krajine štátne sviatky. Albánska futbalová federácia oznámila, že na zvyšok týždňa ruší všetky zápasy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Albánsko