Trump podľa AFP neprejavoval veľkú ochotu uvedený zákon podpísať. Keďže ho však veľkou väčšinou schválili obe komory Kongresu, mal len malý priestor na manévrovanie. Šéf Bieleho domu v sprievodnom vyhlásení vyjadril „rešpekt“ k čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a vyslovil nádej, že predstavitelia „Číny a Hongkongu dokážu vzájomné rozdiely priateľsky urovnať“.
AFP v tejto súvislosti pripomína, že Washington sa momentálne snaží o zmiernenie dlhodobej obchodnej vojny s Pekingom.
Zákon o ľudských právach a demokracii v Hongkongu, ktorý v Kongrese podporila väčšina republikánov i demokratov, vyjadruje podporu hongkonským demonštrantom. Okrem iného hrozí Hongkongu odobratím výhod v obchodovaní s USA v prípade porušovania ľudských práv a slobôd.
Druhý „hongkonský“ zákon schválený americkým Kongresom zakazuje, aby sa do Hongkongu predával slzotvorný plyn, gumové projektily a ďalšie prostriedky používané pri potláčaní vyše päť mesiacov trvajúcich protestov.
Čína pohrozila tvrdou reakciou
Čína vo štvrtok pohrozila „tvrdými protiopatreniami“ v súvislosti s novým americkým zákonom o podpore prodemokratických protestov v Hongkongu. „Podstata tohto (zákona) je mimoriadne ohavná a ukrýva v sebe celkom hrozivé zámery,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí v Pekingu. Zákon podľa Číny vážne porušuje medzinárodné právo i základné normy medzištátnych vzťahov.
Spojené štáty chcú podľa Pekingu v záujme vlastných hegemonistických cieľov zničiť stabilitu Hongkongu a preto podporujú „násilných kriminálnikov“, ktorí ohrozujú tamojší spoločenský poriadok.
„Radíme USA, aby nešli tvrdohlavo touto cestou, lebo Čína prijme tvrdé protiopatrenia a americká strana musí niesť všetky zodpovedajúce dôsledky,“ uvádza sa v stanovisku čínskeho rezortu diplomacie. O aké opatrenia by malo ísť, sa však nekonkretizuje.
Čína si v súvislosti so zákonmi o Hongkongu predvolala amerického veľvyslanca Terryho Branstada. Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Le Jü-čcheng Branstadovi povedal, že tento krok Spojených štátov znamená „vážne zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny a závažné porušenie medzinárodného práva“.
Námestník Spojené štáty vyzval, aby zabránili vstupu zákonov do platnosti a vyhli sa tak ďalšiemu zhoršeniu vzťahov s Čínou.
Čína opakovane obvinila USA a ďalšie západné krajiny z podpory masových protivládnych protestov, ktoré Hongkongom otriasajú od 9. júna. Ich účastníci odmietajú zasahovanie Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu.