Generálny tajomník NATO Stoltenberg žiada väčšiu súdržnosť Aliancie

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval transatlantickú alianciu na väčšiu súdržnosť. V rozhovore pre nemeckú televíziu ARD pred summitom NATO v Londýne dôrazne odmietol pochybnosti a kritiku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na adresu stavu Aliancie, informovala v noci na pondelok tlačová agentúra DPA.

02.12.2019 07:12
debata (47)

Stoltenberg je podľa vlastných slov presvedčený, že na zasadnutí v Londýne všetci lídri členských krajín vrátane Macrona „potvrdia silný záväzok voči našej spoločnej obrane“.

„Jeden za všetkých, všetci za jedného, článok 5,“ povedal šéf NATO v nedeľňajšom rozhovore na článok Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého sa útok proti jednému alebo viacerým členským štátom bude považovať za útok proti všetkým.

Od londýnskeho summitu očakáva Stoltenberg napriek rozporom v rôznych otázkach to, že budú všetci spojenci „pevne držať spolu“. V Aliancii je síce 29 rôznych krajín z oboch strán Atlantiku, ktoré majú vo vládach rozličné strany, „ale sme zajedno v hlavnom posolstve – držíme spolu,“ uviedol nórsky politik.

V dejinách NATO sa vždy objavovali medzi partnermi nezhody, „ale vždy sme ich dokázali prekonať“, dodal.

Stoltenberg sa v interview okrem toho vyslovil za lepšie vzťahy NATO a Ruska. S Moskvou je podľa neho potrebné hovoriť a Aliancia podporuje rozhovory o kontrole zbrojenia s Moskvou.

Lídri členských štátov NATO sa zídu v utorok a stredu v britskej metropole, kde si pripomenú 70. výročie vzniku tejto vojenskej aliancie. Summit zatieňuje diskusia okolo Macronovho vyhlásenia o tom, že NATO je podľa neho v stave „mozgovej smrti“, a jeho kritiky so spojencami nedohodnutého postupu USA a Turecka v Sýrii.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg
Flowers