Zelenskyj podľa nich vyhlásil, že o svojom „pláne B“ nechce teraz hovoriť, keďže podľa svojich vlastných slov „verí v plán A“. Ubezpečil však, že plán B skutočne existuje, pričom „nespočíva v tom, aby všetko bolo tak, ako je to teraz“.
V odpovedi na otázku, či nemá obavy, že sa 9. decembra počas summitu normandskej štvorky v Paríži ocitne zoči-voči ruskej strane, Zelenskyj uviedol, že je človekom, ktorý „reaguje na fakty“.
„Myslím si, že európski politici musia a budú nám pomáhať,“ vyhlásil Zelenskyj na margo svojich očakávaní. Upozornil však, že ak v prvej polhodine rokovaní na normandskom summite pobadá nedostatok podpory Ukrajine zo strany Západu, oznámi to aj verejne.
Summit normandskej štvorky sa bude konať 9. decembra v Paríži. Zelenskyj v novembri avizoval, že ako tému na ňom chce predostrieť otázku o konkrétnych termínoch skončenia vojny v Donbase.
Zahraničnopolitický poradca šéfa Kremľa Jurij Ušakov minulý týždeň oznámil, že počas summitu v Paríži sa zrejme uskutoční aj bilaterálne stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského.
V spomínanom interview pre západné médiá Zelenskyj tiež vyhlásil, že nikdy nerozpúta vojnu v Donbase, pretože by to mohlo viesť až k „totálnej vojne“ v Európe. Uviedol, že výzvy na navrátenie dočasne okupovaných území Ukrajiny iniciujú ľudia, ktorí predtým boli na Ukrajine pri moci. Spresnil, že tieto ich snahy uňho i u politikov v zahraničí vyvolávajú údiv.
Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.
Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.
Kremeľ diskusiu o Kryme odmieta
Kremeľ v pondelok opäť vylúčil akúkoľvek diskusiu o problematike Krymského polostrova. Vyhlásil to v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, keď komentoval vyhlásenie Kyjeva o začiatku budovania stratégie, ktorej výsledkom má byť návrat Krymského polostrova pod správu Ukrajiny.
Peskov podľa agentúry TASS súčasne vyhlásil, že diskusia na túto tému v rámci summitu v normandskom formáte by neviedla k neúspechu týchto rokovaní. Podľa medializovaných správ si Zelenskyj želá, aby sa tam diskutovalo aj o Krymskom polostrove.
Agentúra Interfax pripomenula, že Zelenskyj v najnovšom rozhovore pre vybrané západné médiá uviedol, že ukrajinskému vedeniu by s riešením situácie súvisiacej s anektovaním Krymu mohli pomôcť Spojené štáty. Podľa názoru Zelenského by bolo vhodné zorganizovať k tejto téme trojstranné rokovania.
Interfax už 22. novembra informoval, že Zelenského tím sa aktívne snaží vybudovať stratégiu na návrat Krymu pod správu Ukrajiny. Samotný Zelenskyj začiatkom novembra vyjadril presvedčenie, že Ukrajine bude prinavrátený nielen Krymský polostrov, ale i Donbas, kde vznikli samozvané proruské republiky – Donecká a Luhanská.
Krym sa stal súčasťou Ruskej federácie na jar roku 2014 po referende, v ktorom sa väčšina obyvateľov polostrova vyslovila za opätovné pripojenie k Ruskej federácii. Ukrajina, USA a EÚ, ktoré toto referendum neuznali, následne obvinili Moskvu zo zabratia cudzieho územia.