Maďarský opozičný poslanec spochybnil tvrdenie, že tunel postavili migranti

Poslanec maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia (DK) Zoltán Szabó počas uplynulého víkendu spochybnil tvrdenie vlády, že dva tunely pod zábranami na srbsko-maďarskom úseku štátnych hraníc vybudovali migranti. Štátny tajomník rezortu vnútra Károly Kontrát v pondelok v parlamente vyzval Szabóa, aby prestal urážať príslušníkov pohraničnej stráže a polície a ospravedlnil sa im.

02.12.2019 20:52
debata (48)

Opozičný poslanec, ktorý je povolaním matematik, na Facebooku okrem iného vypočítal, že 37 metrov dlhý tunel v šesťmetrovej hĺbke, ako to uvádzali viaceré médiá, museli migranti budovať najmenej mesiac, pričom by museli vykopať 13 metrov kubických zeminy s hmotnosťou vyše 25 ton.

Szabó na Facebooku položil množstvo otázok, na základe ktorých vyjadril pochybnosti o tvrdení vládnych orgánov, ktoré v uplynulých dňoch stále intenzívnejšie varujú pred migračnou hrozbou. Spochybnil, že by bolo možné nerušene kopať v bezprostrednej blízkosti prísne stráženého hraničného plota a zaujímal sa tiež, kam odnášali obrovské množstvo vykopanej zeminy.

Spravodajský server PestiSrácok.hu poznamenal, že Szabó si na Facebooku uťahoval z pravicových médií, ktoré informovali o tuneloch a robil si posmech aj z policajtov i maďarskej vlády. Preto ho Kontrát vyzval, aby sa za to ospravedlnil.

Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás minulý štvrtok (28.11.) v Budapešti oznámil, že migranti skúšajú nové techniky prekročenia štátnej hranice a na dvoch miestach vybudovali podzemné tunely. V katastri obce Ásotthalom cudzinci podľa jeho vyjadrenia vykopali 34 metrov dlhý tunel a pri obci Csikéria dlhý 21,7 metra. Pohraničná stráž obidva tunely našla a uzatvorila.

Na schôdzi protiprisťaho­valeckého kabinetu vládnej strany Fidesz v Budapešti predseda tohto orgánu Szilárd Németh v pondelok povedal, že súčasný stav nelegálnej migrácie na maďarských hraniciach možno pripodobniť ku krízovej situácii z roku 2015.

Členovia kabinetu si vypočuli správu o migrácii štátneho tajomníka rezortu vnútra K. Kontráta a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Tamása Menczera.

Na schôdzke zaznelo, že v roku 2018 zadržali na hraniciach 6506 cudzincov, zatiaľ čo do konca novembra 2019 počet zadržaných narušiteľov hraníc prekročil počet 12.500.

Ilegálni migranti sa podľa Németha pokúšajú dostať cez hranice po zemi i pod zemou, cez rieky, v kamiónoch, železničných vozňoch, ale i prekonaním hraničných zábran.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #tunel #migranti