Rúhání: Irán je stále ochotný viesť jadrové rozhovory, ak USA zrušia sankcie

04.12.2019 10:09
Hasan Rúhání
Iránsky prezident Hasan Rúhání Autor: ,

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu oznámil, že Irán je stále ochotný viesť jadrové rozhovory s Washingtonom pod podmienkou, že Spojené štáty najprv zrušia "neoprávnené" sankcie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Ak budú ochotní zrušiť sankcie, sme pripravení na rozhovory a rokovania, dokonca aj na úrovni hláv štátov skupiny 5 plus 1,“ povedal Rúhání v prejave odvysielanom naživo v štátnej televízii. Myslel tým päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Čínu, Francúzsko, Rusko, Britániu a USA) a Nemecko.

Rúhání už dlho požaduje zrušenie amerických sankcií ako podmienku návratu Iránu k rozhovorom o jeho jadrovom programe, pod záštitou spomínaných šiestich svetových veľmocí, ktoré dosiahli v roku 2015 historickú jadrovú dohodu s Teheránom. Tá má formálne názov Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA).

„Sme pod sankciami. Táto situácia… trvá kvôli sionistom a spiatočníkovi v regióne,“ dodal iránsky prezident, čím narážal na Izrael a Saudskú Arábiu.

„Táto situácia… je spôsobená krutým konaním Bieleho domu. Nemáme na výber, iba sa vzpierať a odolávať tým, čo na nás uvalili sankcie. Zároveň však nezatvárame dvere rokovaniam,“ zdôraznil Rúhání.

„Vravím ľudu Iránu, že kedykoľvek bude Amerika ochotná zrušiť a odložiť nesprávne, kruté, neoprávnené, chybné, teroristické sankcie, okamžite sa môžu stretnúť lídri skupiny štátov 5 plus 1 a budeme mať po probléme,“ vyhlásil Rúhání v prejave.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 zaručovala Iránu uvoľnenie ekonomických sankcií výmenou za obmedzenie jeho jadrového programu.

Hrozí však stroskotanie jadrovej dohody, pretože vlani v máji prezident USA Donald Trump z dohody jednostranne odstúpil a znovu uvalil na Irán sankcie.

Dvanásť mesiacov po tom, ako sa USA stiahli z dohody, začal Irán porušovať svoje záväzky plynúce z tohto dokumentu, pretože dúfal, že získa ústupky a úľavy od krajín stále uznávajúcich túto dohodu.

Najnovšieho odklonu od dohody sa Irán dopustil minulý mesiac, keď inžinieri začali napúšťať plynný urán (fluorid uránový) do odstrediviek v podzemnom jadrovom zariadení Fordú južne od Teheránu.

Na základe dohody z roku 2015 medzi Teheránom a svetovými mocnosťami má zariadenie Fordú slúžiť výhradne na výskumné účely, najnovším krokom sa však stáva opäť „aktívnym jadrovým pracoviskom“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #medzinárodná jadrová dohoda #Irán #Hasan Rúhání
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku