Gauguinov obraz z tahitského obdobia sa predal za 9,5 milióna eur

Za 9,5 milióna eur vydražili v utorok večer vzácny obraz od francúzskeho postimpresionistického maliara Paula Gauguina. Maľba pochádza z obdobia, ktoré umelec strávil na polynézskom ostrove Tahiti. Informoval o tom parížsky aukčný dom Artcurial.

04.12.2019 12:30
Paul Gauguin / maľba / obraz / aukcia / Te... Foto:
Obraz s názvom "Te Bourao II" od francúzskeho postimpresionistického maliara Paula Gauguina
debata (1)

Obraz s názvom „Te Bourao II“, ktorý sa predal za dvojnásobok odhadovanej hodnoty, je jedným z mála Gauguinových diel z tahitského obdobia, ktoré sa nachádza v zbierke súkromného zberateľa.

Dielo sa datuje do roku 1897 a zobrazuje tahitskú krajinu. Názov obrazu pochádza z výrazu pre „strom“ v tamojšom jazyku. Aukčný dom Artcurial uviedol, že Gauguinov obraz z tahitského obdobia sa vo Francúzsku naposledy vydražil pred 22 rokmi.

Kupcom je podľa Artcurial „medzinárodný zberateľ“ a obraz zostáva vo Francúzsku. Aktuálna výstava maliarových prác v Národnej galérii v Londýne skúma vzťah a vplyv Gauguina na kolonializmus cez súčasný pohľad. Čoraz diskutovaniejším je taktiež Gauguinov vzťah k mladej žene, ktorá sa ako model objavuje na obrazoch namaľovaných počas tohto obdobia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #aukcia #maľba #Paul Gauguin