Austráliu sužujú lesné požiare, ohrozujú najväčšie mesto Sydney

06.12.2019 08:12

Severne od austrálskeho mesta Sydney hasiči bojujú s rozsiahlymi požiarmi. V štáte Nový Južný Wales v minulých týždňoch napočítali podľa stanice BBC až 100 ohnísk, vo štvrtok kvôli nepriaznivému počasiu požiare zosilneli. Najväčšie austrálske mesto Sydney zahalil hustý dym. Od októbra prišlo v krajine kvôli ohňom o život šesť ľudí a zničených bolo 700 domov.

Horí tiež v štátoch Viktória, Južná Austrália a Queensland. Agentúra Reuters uviedla, že na východe krajiny je 150 ohnísk, ale teraz sa hasiči zamerali osem ohňov, ktoré ohrozujú päťmiliónové Sydney. „Sú veľmi silné a očakáva sa, že sa budú šíriť na východ, bohužiaľ k viac osídleným miestam, dedinám a k izolovaným obydliam,“ povedal Shane Fitzsimmons z miestnej hasičskej služby.

Podľa BBC sú požiare na začiatok sezóny nezvyčajne silné a vyvolávajú znepokojenie. V Novom Južnom Walese zhorelo 1,6 milióna hektárov porastov a dnes ohne spaľujú celé pobrežie štátu.

Podľa úradov horí severne od Sydney na niekoľkých miestach celkom na 300-tisíc hektároch. S ohňom bojuje asi 2 000 hasičov a do Nového Južného Walesu prišli pomáhať aj skupiny z USA a Kanady. Znečistenie ovzdušia v Sydney dosiahlo nebezpečnej hranice.

Denník Sydney Morning Herald dnes použil na titulnej strane titulok Štát horí, Sydney sa dusí. Podľa úradov sa v nemocniciach v poslednom týždni zvýšil príjem pacientov o štvrtinu, mnoho ľudí má dýchacie ťažkosti. Úrady vyzývajú občanov, aby nevychádzali, podľa BBC ale dym preniká aj do budov. Športové federácie rušia zápasy juniorských tímov s neodporúčajú vonkajšie tréningy.

Austrália zápasí s požiarmi každé leto, ale tie tohtoročné začali skôr ako zvyčajne a sú intenzívnejšie. Austrálsky meteorologický úrad súdi, že klimatické zmeny spôsobujú extrémne teplo a umocňujú ďalšie prírodné katastrofy, napríklad sucho.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#lesné požiare #Austrália
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku