Na základe danej legislatívy hrozí za prvé porušenie zákona fyzickej osobe peňažný trest vo výške 10-tisíc rubľov (približne 142 eur), úradným osobám 50-tisíc rubľov (približne 709 eur) a právnickým osobám 500-tisíc rubľov (približne 7 088 eur).
Hrozba pokuty vo výške päť miliónov rubľov (približne 70-tisíc eur) sa týka právnických osôb, ktoré porušili predmetný zákon viac ako dvakrát v priebehu jedného roka. Fyzické osoby môžu v prípade takéhoto opakovaného porušenia zákona dostať finančný trest vo výške 100-tisíc rubľov (približne 1 417 eur) a úradné osoby 200-tisíc rubľov (približne 2 835 eur).
Jeden z autorov zákona, predseda ústavnoprávneho výboru ruskej Rady federácie Andrej Klišas, v tejto súvislosti uviedol, že hrozba finančného trestu je nevyhnutným predpokladom pre dohľad nad činnosťou zahraničných médií v Rusku, ktoré spadajú pod klasifikáciu zahraničného agenta.
Štátna duma – dolná komora ruského parlamentu – schválila návrh zákona vo štvrtok.
Zákon o zahraničných agentoch bol v Rusku prijatý ešte v roku 2017 ako odpoveď na rozhodnutie ministerstva spravodlivosti Spojených štátov, ktoré za zahraničného agenta označilo ruskú štátom financovanú televíznu stanicu RT.
Podľa novej úpravy daného zákona z roku 2019 je možné za zahraničného agenta označiť aj fyzické osoby vrátane blogérov, novinárov a používateľov sociálnych sietí.
Prijatie zákona sa v Rusku stretlo s vlnou kritiky za to, že ešte viac obmedzuje slobodu prejavu, pričom štátu umožní tvrdé zákroky voči opozícii.