Peskov: Skúška balistickej rakety USA dokazuje, že INF zanikla z iniciatívy USA

Skúška balistickej rakety, ktorú vzdušné sily Spojených štátov vypálili vo štvrtok zo základne v štáte Kalifornia, je dôkazom, že Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) uzavretá medzi Spojenými štátmi a Ruskom zanikla na podnet Washingtonu. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, citovaný agentúrou TASS.

13.12.2019 13:04
Dmitrij Peskov Foto:
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov
debata (10)

„Viackrát sme povedali, že Spojené štáty sa pripravujú na porušenie zmluvy INF. Toto (skúška balistickej rakety) jasne potvrdzuje, že zmluva bola zničená z iniciatívy Spojených štátov,“ povedal Peskov novinárom. USA odstúpili od zmluvy INF začiatkom tohto roka.

Štvrtkovému vypáleniu rakety prechádzali náznaky zo Severnej Kórey, že v najbližších týždňoch by mohla uskutočniť test vlastnej balistickej rakety ako „vianočný darček“ Spojeným štátom v prípade, že americká strana do konca roka nepríde s ústupkami vo vzájomných rokovaniach.

Ku koncu roka totiž uplynie lehota, ktorú dal severokórejský vodca Kim Čong-un Spojeným štátom, aby ponúkli obojstranne prijateľné podmienky dohody.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #balistická raketa #Dmitrij Peskov #INF
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy