Silné zemetrasenie na Filipínach: Jedna detská obeť a zrútený obchodný dom

Najmenej jedna osoba zahynula a zrútila sa trojpodlažná budova obchodu s potravinami, v ktorej troskách môže byť uväznených neznáme množstvo ľudí - to je zatiaľ tragická bilancia silného zemetrasenia, ktoré postihlo južné Filipíny.

15.12.2019 14:21
debata

Agentúra AP cituje Filipínsky ústav vulkanológie a seizmológie v Quezon City, podľa ktorého zemetrasenie s magnitúdou 6,9 a v hĺbke 30 kilometrov zasiahlo oblasť približne šesť kilometrov severozápadne od mesta Padada v provincii Davao del Sur. V posledných mesiacoch bol na tomto území zaznamenaný celý rad silných zemetrasení.

Obeťou prírodného živlu sa stalo malé dievča v meste Matanao v Davau del Sur, na ktoré sa zrútila stena domu a murivo ho zasiahlo do hlavy, spresňujú oficiálne filipínske zdroje.

Provinciálny guvernér zase vo vysielaní miestnej rozhlasovej stanice DZM informoval, že v centre Padady sa zrútil trojpodlažný obchodný dom s potravinami, pričom v jeho ruinách sa môže nachádzať nešpecifikovaný počet ľudí.

Guvernér ďalej priblížil, že záchranné práce sú v plnom prúde, avšak koľko je v jeho provincii dovedna zranených, zatiaľ nevie povedať.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte sa aj s dcérou nachádza vo svojom dome v meste Davao, kde bolo zemetrasenie cítiť silno, a obaja sú v bezpečí, oznámil veliteľ prezidentskej stráže.

V pondelok bude v celej provincii Davao del Sur – vrátane jej hlavného mesta – prerušené v školách vyučovanie, aby sa mohla skontrolovať stabilita a statika školských budov. Niektoré mestá i dediny zostali v dôsledku zemetrasenia bez elektrického prúdu.

Filipíny ležia na tzv. „ohnivom kruhu“ – najaktívnejšej vulkanickej zóne Zeme, ktorá prechádza od západného pobrežia Severnej Ameriky cez Aleuty do Japonska a Indonézie až na Nový Zéland.

V posledných desaťročiach postihlo Filipínske súostrovie množstvo veľmi silných zemetrasení. Najhoršie v celých známych dejinách krajiny bolo v roku 1990, keď v turistami vyhľadávanom meste Baguio na severnom ostrove Luzon zahynulo pri otrasoch s magnitúdou 7,8 asi 1200 ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie #Filipíny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy