Zeman rokoval s Babišom, proti ktorému sa v Prahe konal ďalší protest

Český premiér Andrej Babiš rokoval v utorok večer na pravidelnom stretnutí na zámku v Lánoch s prezidentom Milošom Zemanom. V centre Prahy sa zatiaľ proti Babišovi konala ďalšia veľká demonštrácia, ktorú zorganizoval spolok Milion chvilek. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

17.12.2019 23:24
ČR Praha vláda premiér Babiš demonštrícia... Foto: ,
Na snímke v centre Prahy sa zišlo niekoľko tisíc demonštrantov, ktorí žiadajú demisiu českého premiéra Andreja Babiša v utorok 17. decembra 21019.
debata (7)

Babiš po stretnutí so Zemanom povedal, že hlave štátu venoval Národný investičný plán. Ide o súpis viac ako 20 000 investičných projektov na nasledujúce tri desaťročia. Obaja politici taktiež riešili rôzne domáce i zahraničné otázky.

„Bolo to také predvianočné stretnutie,“ povedal Babiš po stretnutí, ktoré aj Zemanova kancelária vopred avizovala ako „priateľské stretnutie v adventnom čase spojené s diskusiou o aktualitách domácej i zahraničnej politiky“.

Medzitým sa na Václavskom námestí o 18.00 h začala ďalšia demonštrácia proti Babišovi. Po úvodnom programe sa niekoľko tisíc prítomných presunulo pred úrad vlády. Podľa hovorkyne polície na pochode, ktorý sa skončil krátko po 21.00 h, napočítali približne 15 000 ľudí.

Organizátori protestu chceli podľa vlastných slov ponúknuť alternatívu a preto pozvali ako rečníkov zástupcov opozičných politických subjektov. Podľa organizátorov mal sprievod na niektorých miestach dĺžku až 1,5 kilometra. Priebeh pochodu bol pokojný. Dav pískal a premiéra vyzýval na demisiu, účastníci skandovali „Už sme tu“. Demonštranti taktiež vyzvali Babiša, aby prišiel medzi nich.

Najnovšia vlna protestov proti Babišovi sa v ČR koná od 10. decembra. Spolok Milion chvilek ich zvolal po eskalácii premiérových škandálov. Cieľom je podľa organizátorov odmietnuť správanie premiéra aj ním ovládanej štátnej správy.

V pondelok sa konali protesty v malých mestách po celej Českej republike, na štvrtok sú ešte naplánované protesty v krajských mestách.

V Prahe sa demonštrovalo naposledy na Václavskom námestí minulý utorok. Podľa polície vtedy prišlo 45 000 – 50 000 ľudí.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Praha #Andrej Babiš #Miloš Zeman #demonštrácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy