Sturgeonová načrtla víziu nového referenda o nezávislosti Škótska

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová načrtla plán na usporiadanie nového referenda o nezávislosti, pre ktoré sú teraz podľa nej jasné "ústavné a demokratické argumenty". Informovala o tom agentúra AFP.

19.12.2019 14:10
debata (8)

Sturgeonovej Škótska národná strana (SNP) si v Škótsku zabezpečila jasnú vedúcu pozíciu po predčasných parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve. SNP získala 48 z celkových 59 kresiel, ktoré má Škótsko v Dolnej snemovni britského parlamentu. Strana si tak polepšila oproti voľbám z roku 2017, keď získala 35 mandátov.

„Škótsko uplynulý týždeň jasne ukázalo, že nechce vládu toryovcov vedenú Borisom Johnsonom, ktorý nás vyvedie z Európskej únie,“ povedala Sturgeonová novinárom.

„Toto je budúcnosť, ktorej budeme čeliť, pokiaľ by sme nemali možnosť zvážiť alternatívu nezávislosti,“ zhodnotila.

Keď sa v roku 2014 uskutočnilo referendum o nezávislosti Škótska, 55 percent voličov hlasovalo za zachovanie spojenectva medzi Edinburghom a Londýnom. V regióne vládnuca SNP však využila výsledky celoštátneho referenda o zotrvaní Británie v EÚ, v ktorom obyvatelia Škótska na rozdiel od iných britských regiónov nepodporovali brexit. Práve táto okolnosť viedla SNP k tomu, že znova prišla s návrhmi na vypísanie nového referenda o nezávislosti, ktoré by Sturgeonová chcela zorganizovať pred ukončením volebného obdobia súčasného škótskeho parlamentu v roku 2021.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #nezávislosť #referendum #Škótsko #referendum o nezávislosti Škótska #Nicola Sturgeonová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy