Twitter odstránil takmer 6000 účtov s väzbami na Saudskú Arábiu

20.12.2019 22:25
twitter
Kancelárska budova spoločnosti Twitter v San Franciscu. Ilustračná foto. Autor: ,

Spoločnosť Twitter odstránila takmer 6 000 účtov zo svojej rovnomennej sociálnej siete, ktoré mali väzby na štátom podporovanú informačnú kampaň v Saudskej Arábii. Účty šírili správy, ktoré sa priaznivo vyjadrovali o saudskoarabských predstaviteľoch, a to najmä prostredníctvom "agresívneho lajkovania, retweetovania a odpovedania".

Twitter o tom v piatok informoval v blogu, v ktorom uviedol, že väčšina zdieľaného obsahu bola v arabčine. Tweety tiež podľa neho podporovali diskusie o sankciách proti Iránu a vystúpeniach saudskoarabských vládnych predstaviteľov v západných médiách.

Twitter odstránil dovedna 5 929 takýchto účtov. Tie boli súčasťou väčšej skupiny 88-tisíc účtov, ktorých aktivity sa preukazovali ako spam, pričom boli zamerané široké spektrum tém.

Od roku 2018 Twitter archivuje tweety a médiá, o ktorých predpokladá, že súvisia so štátmi podporovanými informačnými kampaňami. V auguste zrušil 200-tisíc čínskych účtov, ktoré sa zamerali proti protestom v Hongkongu. V septembri Twitter zase zablokoval účet niekdajšieho bývalého poradcu korunného princa Saúda al-Kahtáního, ktorý pôsobil aj ako riaditeľ federácie kybernetickej bezpečnosti.

Saudská Arábia v minulosti už použila rôzne taktiky na kontrolu prejavu svojich občanov na internete a na zabránenie šíreniu obsahu, ktorý považovala za protištátny. Okrem iného si najímala napríklad takzvaných internetových trolov, aby obťažovali a zastrašovali používateľov. Tamojšie úrady tiež zatýkali a väznili používateľov Twitteru, pripomína agentúra AP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Twitter #Saudská Arábia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku