Kyjev a proruskí separatisti na východe Ukrajiny si vymenia väzňov

Kyjev a proruskí separatisti na východe Ukrajiny sa dohodli, že si v nedeľu navzájom vymenia niekoľko desiatok zadržiavaných osôb. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

28.12.2019 11:55
putin zelenskyj normandská štvorka summit Foto: ,
9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Na snímke prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) a Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.
debata (8)

„Kyjev a Donbas dospeli k dohode o výmene väzňov,“ uviedla ombudsmanka DĽR pre ľudské práva Darja Morozovová s tým, že výmena zajatcov prebehne v nedeľu 29. decembra. Kyjev uvedenú informáciu bezprostredne nepotvrdil.

Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča „všetkých evidovaných za všetkých evidovaných“, do konca roku 2019.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13 000 životov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #Ukrajina #proruskí separatisti #Donecko #normandská skupina