Útočník pobodal v dome rabína päť ľudí, zadržali ho

Útočníka, ktorý v sobotu pobodal piatich ľudí v dome rabína v americkom štáte New York, obvinia z vlámania a pokusu o päťnásobnú vraždu. Oznámila to v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.

29.12.2019 08:35 , aktualizované: 21:56
new york útok rabín židia polícia police USA Foto: ,
Päť ľudí pobodal v sobotu maskovaný útočník mačetou v dome rabína v americkom štáte New York.
debata (29)

K útoku došlo v sobotu večer miestneho času v meste Monsey, ležiacom približne 40 kilometrov severne od New Yorku. Maskovaný páchateľ vyzbrojený veľkým nožom zranil v dome chasidského rabína piatich ľudí, ktorí sa tam zhromaždili pri príležitosti židovského sviatku Chanuka.

Jedna osoba utrpela vážne zranenia a je v kritickom stave. Medzi zranenými je aj rabínov syn.

Útočník z miesta činu ušiel autom. Polícia ho však zanedlho vypátrala a zatkla. V súčasnosti sa nachádza vo väzbe na policajnej stanici v meste Ramapo. Podľa vyšetrovateľov ide o 37-ročného Graftona Thomasa z obce Greenwood Lake v štáte New York.

Motív jeho činu zatiaľ nie je známy. V oblasti New Yorku a New Jersey však došlo v posledných týždňoch k sérii antisemitských útokov incidentov, pri ktorých boli fyzicky alebo verbálne napadnuté osoby židovského pôvodu.

Podľa očitých svedkov sa páchateľ útoku v Monsey pokúsil vniknúť aj do budovy synagógy nachádzajúcej sa pri rabínovom dome, dvere do nej však boli zamknuté. V dome sa pri príležitosti osláv Chanuky zišli desiatky ľudí.

Trump vyzval na boj proti antisemitizmu

Americký prezident Donald Trump odsúdil „hrozný“ antisemitský útok v dome rabína. „Všetci sa musíme spojiť, aby sme bojovali proti zhubnej pliage antisemitizmu, konfrontovali ju a zlikvidovali. (Moja manželka) Melania a ja želáme obetiam rýchle a úplné uzdravenie,“ napísal Trump na Twitteri.

Newyorský demokratický guvernér Andrew Cuomo označil sobotňajší útok za akt „domáceho terorizmu“, ktorý odráža širšie problémy súčasnej americkej spoločnosti a politiky. „Naša krajina teraz prechádza dobou netolerancie. Vidíme hnev, vidíme explodovať nenávisť,“ vyhlásil Cuomo v nedeľu pred rabínovým domom v Monsey. Hovoril pritom o „rakovine“, ktorá podľa neho postihla americkú politiku.

Sobotňajší útok odsúdil aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý zároveň ponúkol pomoc krajinám zápasiacim s nárastom antisemitizmu. Znepokojenie v tejto súvislosti vyjadril aj jeruzalemský pamätník holokaustu Jad va-šem.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #New York