Páchateľa útoku v dome rabína obžalovala federálna americká prokuratúra

Federálna americká prokuratúra obžalovala v pondelok muža, ktorý vtrhol do domu rabína a pobodal tam päť ľudí. Jeden zo zranených je v kritickom stave, informovala agentúra AP.

30.12.2019 19:44
new york útok rabín židia polícia police USA Foto: ,
Päť ľudí pobodal v sobotu maskovaný útočník mačetou v dome rabína v americkom štáte New York.
debata (2)

Graftona E. Thomasa obžalovali – okrem iného – z pokusu o vraždu nebezpečnou zbraňou a spôsobenia zranení.

Podľa obžaloby Thomas, ktorý mal tvár zahalenú šatkou, v sobotu večer vtrhol do domu chasidského rabína vedľa synagógy a povedal: „Nikto neodíde.“ Potom vytiahol mačetu a začal bodať a sekať ľudí, ktorí tam slávili židovský sviatok Chanuka. Boli ich tam desiatky.

Thomasova rodina v pondelok uviedla, že v minulosti trpel duševnými ochoreniami a bol aj hospitalizovaný, že nie je antisemita, že bol vychovaný tak, aby rešpektoval všetky náboženstvá a rasy.

K útoku došlo v meste Monsey, ležiacom približne 40 kilometrov severne od New Yorku. Thomas z miesta činu ušiel autom. Polícia ho však zanedlho vypátrala a zatkla.

Thomasa v nedeľu oficiálne vzali do väzby a vzniesli voči nemu obvinenia z vlámania a pokusu o päťnásobnú vraždu. On sám sa označil za nevinného. Výšku kaucie stanovili na päť miliónov dolárov.

Motív činu zatiaľ nie je známy. V oblasti New Yorku a New Jersey však došlo v posledných týždňoch k sérii antisemitských incidentov, pri ktorých boli fyzicky alebo verbálne napadnuté osoby židovského pôvodu.

Podľa očitých svedkov sa páchateľ útoku v Monsey pokúsil vniknúť aj do budovy synagógy nachádzajúcej sa pri rabínovom dome, dvere do nej však boli zamknuté.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #rabín