Ku krvavému bombovému útoku v Mogadiše sa prihlásilo hnutie aš-Šabáb

K zodpovednosti za krvavý bombový útok v somálskom hlavnom meste Mogadišo sa prihlásilo militantné islamistické hnutie aš-Šabáb. Spravilo tak prostredníctvom svojho hovorcu v audiospráve zverejnenej na webstránkach spriaznených s hnutím. Terčom bol podľa týchto údajov "nepriateľský turecký konvoj".

31.12.2019 13:58
somálsko mogadišo bombový útok Foto: ,
Bomba umiestnená v nákladnom aute vybuchla počas rannej špičky na rušnom kontrolnom stanovišti v Mogadiše. O život prišlo 79 ľudí.
debata

Bomba umiestnená v nákladnom aute vybuchla v sobotu počas rannej špičky na rušnom kontrolnom stanovišti. O život prišlo 79 ľudí, prevažne univerzitných študentov, ďalších najmenej 125 osôb utrpelo zranenia. Medzi mŕtvymi sú aj dvaja bratia z Turecka. Bol to jeden z najkrvavejších útokov v Mogadiše za posledné roky. Somálsky prezident z činu ihneď obvinil hnutie aš-Šabáb, ktoré je napojené na al-Káidu a usiluje sa o zvrhnutie somálskej vlády.

Najhorší bombový útok v Mogadiše sa odohral v októbri 2017, pričom o život pripravil viac než 500 ľudí. Predpokladá sa, že na svedomí ho má rovnako aš-Šabáb, skupina sa však k nemu, pravdepodobne pre veľký hnev verejnosti, nepriznala.

debata chyba
Viac na túto tému: #Somálsko #aš-Šabáb #bombový útok #Mogadišo