Haváriu podľa agentúry AFP, ktorá sa odvolala na vyhlásenie iránskeho Červeného polmesiaca, nikto neprežil. „Je očividne nemožné, aby boli cestujúci“ z linky PS-752, „nažive“, citovala nemenovaného predstaviteľa iránskeho Červeného polmesiaca agentúra ISNA.
Lietadlo, ktoré havarovalo krátko po štarte z letiska v Teheráne, prešlo pred dvoma dňami plánovanou technickou kontrolou.
Podľa agentúry AFP o tom v stredu informovala letecká spoločnosť Ukraine International Airlines (UIA), ktorá prevádzkovala lietadlo Boeing 737–800. Lietadlo bolo vyrobené v roku 2016 a spoločnosť UIA ho kúpila priamo od výrobcu.
Agentúra Ukrinform medzičasom informovala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dôsledku havárie ukrajinského lietadla v Iráne nariadil preveriť technický stav všetkých civilných lietadiel na Ukrajine.
Takmer všetky obete boli občanmi iných štátov ako Ukrajiny. Informoval o tom spravodajský portál Ukrajina 24/7.
Podľa tohto zdroja lietadlom spoločnosti Ukraine International Airlines cestovali dvaja Ukrajinci a asi 13 členov posádky bolo tiež z Ukrajiny. Medzi cestujúcimi bolo 71 iránskych občanov, 73 Kanaďanov, osem Švédov, šesť Afgancov, štyria Nemci a traja Briti.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí avizovalo, že zverejní oficiálny zoznam obetí leteckého nešťastia, pričom bude vychádzať z informácií, ktoré na mieste tragédie zistia zamestnanci ukrajinského konzulátu v Teheráne.
Podľa správ iránskych médií sa jedna z tzv. čiernych skriniek – záznamník letových údajov z havarovaného Boeingu 737 – našla na mieste nehody neďaleko Teheránu. Zariadenie bolo odovzdané príslušným iránskym úradom, informovala agentúra TASS.
Ukrajinské aerolinky po dnešnej nehode prestávajú lietať nad Iránom
Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk dnes oznámil, že od 9. januára prestanú ukrajinské aerolinky lietať nad územím Iránu. Toto obmedzenie bude platiť až do objasnenia dnešnej katastrofy ukrajinského lietadla. Aerolinky UIA, ktorým lietadlo patrilo, už skôr oznámili svoje rozhodnutie na istý čas prestať lietať do Iránu.
„Lety vo vzdušnom priestore Iránu budú ukrajinským spoločnostiam zakázané od 9. januára 00:00 do vyjasnenia príčin katastrofy,“ uviedol Hončaruk podľa webu televízie 112.
„Je ešte skoro, aby sa dalo hovoriť o príčinách. Nechceme šíriť nejaké špekulácie. Som však presvedčený, že oficiálne príčiny budú odhalené dosť rýchlo,“ povedal premiér novinárom podľa agentúry Interfax-Ukrajina.
Teroristický útok vylúčili
Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne nateraz vylučuje verziu, že príčinou havárie ukrajinského lietadla, ktoré sa zrútilo v stredu krátko po štarte z letiska v Teheráne, bol teroristický útok. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie veľvyslanectva na Facebooku.
Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval zdržať sa špekulácií a publikovania neoverených verzií príčin havárie ukrajinského lietadla v Iráne.
Podľa šéfa iránských záchranárov, lietadlo po zrútení horelo, a preto nebolo možné pristúpiť k záchranným prácam. Na mieste pritom bolo najmenej 22 sanitiek, štyri záchranárske autobusy a vrtuľník. Ruské médiá informovali, že stroj najväčších ukrajinských aeroliniek UIA (ruská skratka MAU) bol na ceste z Teheránu do Kyjeva a zrútil sa krátko po štarte. Podľa internetovej stránky Flightradar24 stroj odštartoval z Teheránu o 03.42 h SEČ. Posledné údaje z jeho paluby zaznamenalo riadenie letovej prevádzky o 03.44 h SEČ.
Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v utorok zakázal americkým leteckým spoločnostiam operovať vo vzdušnom priestore nad Irakom, Iránom, Ománským zálivom a Perzským zálivom. Úrad tak urobil, keď Irán v noci na stredu raketami zaútočil na iracké základne s americkými a ďalšími koaličnými vojakmi.