Predpokladané zrážky v Austrálii nedokážu zastaviť rozsiahle požiare

09.01.2020 10:14
austrália, lesný požiar
Lesný požiar v Austrálii. Autor: ,

Austrálsky Meteorologický úrad (BOM) v nasledujúcich mesiacoch nepredpokladá výraznejšie ochladenie ani zrážky. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters, podľa ktorej ide o nepriaznivú predpoveď pre hasičské a záchranné zložky. Tie totiž varovali, že rozsiahle lesné požiare zastavia iba výdatné lejaky

V nadväznosti na správy, že rok 2019 bol najteplejším a najsuchším v histórii meraní, BOM uviedol, že Austráliu v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne čakajú nadpriemerné teploty.

Karl Braganza z BOM pre Reuters uviedol, že zo severu Austrálie síce postupuje pásmo zrážok, ale ich množstvo nebude stačiť na to, aby sa na juhovýchode krajiny zastavilo šírenie lesných požiarov.

Uviedol tiež, že „Austrália sa otepľuje, sezóna požiarov sa predlžuje“ a závažnosť a frekvencia požiarov je čoraz vyššia. Braganza dodal, že z predpovedných modelov BOM o zmene klímy vyplýva, že „Austrália by sa určite mala pripraviť na pokračovanie týchto trendov.“

Austrália bojuje s veľkými požiarmi už niekoľko mesiacov. Súčasná krízová situácia vznikla v dôsledku trojročného sucha, ktoré spôsobilo, že rozsiahle lesné porasty sú náchylnejšie na požiare.

Od septembra 2019 požiare spálili viac ako 10,3 milióna hektárov pôdy a vegetácie. O život doteraz prišlo 26 ľudí a podľa odhadov zahynula alebo bola zranená približne miliarda kusov zvierat vrátane hospodárskych.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Požiare #dážď #Austrália
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku