„Túto krajinu stále riadia muži, jedna (premiérka) Indira Gándhiová nič nezmení. Väčšina sudcov sú stále muži,“ uviedla Lalitha Kumaramangalamová, bývalá predsedníčka indického Národného výboru pre ženy (National Commission for Women – NCW).
Podľa skupín bojujúcich za práva žien sú zločiny spáchané na ženách často brané menej vážne a vyšetrujú ich policajti, ktorí sa voči obetiam nesprávajú ohľaduplne. Zo všetkých znásilnení oznámených v roku 2018 ich 85 percent viedlo k obvineniu, k odsúdeniu však len 27 percent.
Výročná štatistika zverejnená indickým ministerstvom vnútra však podľa agentúry Reuters neodráža skutočný stav sexuálnych zločinov v Indii. Ich nahlásenie príslušným úradom je stále v niektorých častiach krajiny tabu a znásilnenia, ktorá vyústia až do vraždy napadnutej, sú v dátach započítané iba ako vraždy.
Indické médiá i verejnosť nedávno obnovili diskusiu o sexuálnom násilí. Vyvolal ju nielen trest smrti pre mužov zodpovedných za znásilnenie z roku 2012, ale aj niekoľko obzvlášť krutých prípadov z poslednej doby.
V decembri podľahla v severoindickom štáte Uttarpradéš svojim zraneniam osemnásťročná žena, ktorú jej vzdialený príbuzný po pokuse o znásilnenie zapálil. Rovnaký osud postihol aj mladú ženu, ktorá išla k súdu vypovedať ako obeť znásilnenia.