Teherán sa nehlási k zostreleniu boeingu

Napätie vystupňované po hranu vojny neprospieva hľadaniu pravdy. Irán v piatok rozhodne poprel tvrdenie viacerých západných štátov, že ukrajinský boeing v stredu ráno krátko po štarte z teheránskeho letiska zostrelila iránska raketa. Zrútenie lietadla neprežil nik zo 176 ľudí na palube.

10.01.2020 10:26 , aktualizované: 19:29
teherán pád lietadla ukrajinského pozostatky... Foto: ,
Záchranár na snímke zo stredy ukazuje fotografie dievčatka nájdené medzi troskami ukrajinského lietadla, ktoré havarovalo neďaleko Teheránu; v pozadí vidno vrecia s telesnými pozostatkami 176 obetí.
debata (21)

„Táto psychologická operácia vlády USA a tých, ktorí ju vedome alebo nevedome podporujú, len zväčšuje zármutok pozostalých,“ reagoval hovorca iránskej vlády Alí Rabiei na oznámenie premiérov Kanady a Británie, že údaje rozviedky naznačujú vinu Teheránu. „Šírením tejto lži sledujú vlastné ciele,“ dodal.

Iránske úrady za najpravdepodob­nejšiu verziu havárie označujú technickú poruchu. Čas nešťastia – iba niekoľko hodín po tom, čo Irán odpálil rakety na americké ciele v Iraku a jeho protivzdušná obrana bola v obave z odvety v plnej pohotovosti, však od začiatku vyvolával špekulácie o iných možných príčinách.

O tom, že boeing, zrejme omylom, zostrelili Iránci, ako prvý z politikov prehovoril kanadský premiér Justin Trudeau, ktorého krajina v troskách lietadla prišla o 63 občanov. „Máme informácie z mnohých zdrojov – od našich spojencov a našich vlastných tajných služieb, ktoré naznačujú, že lietadlo bolo zostrelené iránskou raketou zem-vzduch. Možno to nebolo zámerné,“ poznamenal Trudeau. O rovnakej možnej príčine katastrofy boeingu sa zmienil aj britský premiér Boris Johnson. Americký prezident Donald Trump zase utrúsil, že "pád lietadla mohol spôsobiť niečí omyl“.

Denník New York Times v noci na piatok zverejnil video, na ktorom podľa neho vidno, ako iránska raketa vo vzduchu zasiahla lietadlo. Záber zachytáva malý výbuch neďaleko teheránskeho letiska. Boeing potom ešte niekoľko minút pokračoval v lete, pričom sa obrátil späť smerom k letisku. Vtedy už prestal vysielať signál, horel, následne explodoval a zrútil sa.

Podľa televízie CBS spravodajské služby zachytili signál o zapnutí radaru iránskej protivzdušnej obrany a družica odhalila odpálenie dvoch protilietadlových rakiet zo zeme krátko pred zrútením lietadla. Magazín Newsweek zase s odvolaním sa na Pentagon a americké tajné služby napísal, že lietadlo zasiahla raketa Tor-M1 ruskej výroby, na západe známa pod kódovým označením SA-15.

Vyšetrovania môže trvať rok či dva

Podľa Teheránu s vyslovovaním konečných súdov treba počkať až do zavŕšenia vyšetrovania, čo môže trvať rok či dva. „Jedna vec je istá, toto lietadlo raketa nezasiahla,“ vyhlásil vo štvrtok šéf iránskej organizácie pre civilné letectvo Alí Ábedzádeh. „Videli sme isté videá. Potvrdzujeme, že lietadlo horelo asi 60 až 70 sekúnd. Ale tvrdiť, že bolo niečím zasiahnuté, by bolo nevedecké,“ citovala ho agentúra AFP.

Ábedzádeh zdôraznil, že „absolútne kľúčové“ pre vyšetrovanie sú údaje z čiernych skriniek a že nijaké vyhlásenie poskytnuté pred rozšifrovaním údajov z palubných záznamníkov nepredstavuje odborný názor. Podľa jeho odhadov na získanie údajov z čiernych skriniek, z ktorých jedna zaznamenáva údaje o lete a druhá hovory v pilotnej kabíne, potrvá jeden až dva mesiace.

Na trpezlivosť pri čakaní na výsledky vyšetrovania dnes vyzval aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Verzia o zásahu lietadla raketou nie je vylúčená, ale ani potvrdená,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti. A dodal: „Naším cieľom je zistiť nespornú pravdu. Hodnota ľudského života stojí nad akýmikoľvek politickými motívmi.“ Ukrajinský prezident podľa vlastných slov dnes od amerických diplomatov dostal „dôležité informácie“, ktoré pomôžu pri vyšetrovaní príčin katastrofy.

Agentúrnu správu sme vymenili za autorský článok denníka Pravda.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #Volodymyr Zelenskyj #pád ukrajinského lietadla v Iráne