Klenoty ukradnuté z múzea v Drážďanoch ponúkli na predaj v Izraeli

Ku krádeži došlo v novembri v múzeu historických klenotov Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanoch. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na izraelskú bezpečnostnú firmu CGI.

10.01.2020 14:24
debata

Neznámi jednotlivci ponúkli v sérii e-mailov dva odcudzené klenoty – 49-karátový drážďanský biely diamant a diamantovú náprsnú hviezdu poľského Radu bieleho orla za dovedna deväť miliónov eur, uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti CGI Cvika Nave. Páchatelia podľa CGI žiadali platbu v bitcoinoch. Odosielatelia e-mailov uviedli, že pôvod ich správ nie je možné zistiť, nakoľko použili viaceré kódovacie techniky.

Všetky informácie boli okamžite postúpené drážďanskej štátnej prokuratúre, dodal Nave.

Do prísne stráženej klenotnice Rezidenčného zámku v centre metropoly Saska, v ktorej sa nachádza jedna z najstarších a najlepšie zachovaných zbierok klenotov v Európe, sa vlámala dvojica lupičov 25. novembra cez okno a na rozbitie vitríny, v ktorej sa ukradnuté predmety nachádzali, použili sekeru.

Podľa policajných údajov dostala špeciálna komisia poverená vyšetrovaním krádeže do štvrtka približne 1200 podnetov z Nemecka, ako aj zo zahraničia. Aktuálne sa preveruje aj viac ako 700 stôp z troch miest činu. Vyšetrovatelia však nemajú nijakú horúcu stopu.

Za informácie, ktoré povedú k dolapeniu páchateľov, vypísala nemecká polícia odmenu 500.000 eur. Múzeum historických klenotov zostáva nateraz pre verejnosť aj naďalej uzatvorené.

debata chyba
Viac na túto tému: #predaj #Izrael #klenoty #Drážďany