Po Iránskom útoku na základne oznámili USA nové sankcie

Spojené štáty uvalili na Irán ďalšie ekonomické sankcie po tom, ako iránske sily podnikli tento týždeň raketový útok na amerických vojakov v Iraku. Sankcie namierené proti vysokopostaveným predstaviteľom a oceliarskemu priemyslu oznámili v piatok vo Washingtone americkí ministri zahraničných vecí financií - Mike Pompeo a Steven Mnuchin, informovali tlačové agentúry DPA a AP.

10.01.2020 17:32 , aktualizované: 17:51
sankcie pompeo mnuchin Foto: ,
Sankcie oznámili v piatok vo Washingtone americkí ministri zahraničných vecí financií – Mike Pompeo (vľavo) a Steven Mnuchin.
debata (46)

Podľa ministrov sa budú tieto opatrenia týkať ôsmich vysokopostavených predstaviteľov Iránu zapojených do „destabilizujúcich“ aktivít na Blízkom východe, ako aj do uvedeného raketového útoku.

Podľa Mnuchina sankcie zasiahnu osoby, ktoré ovládajú či využívajú niektoré sektory iránskej ekonomiky, obchodujú s nimi alebo im pomáhajú. Podľa ministra financií ide hlavne o oblasti strojárstva, stavebníctva a textilného, ​​hutníckeho a ťažobného priemyslu. „V dôsledku týchto sankcií zastavíme prísun miliárd dolárov, ktoré by podporili iránsky režim,“ povedal Mnuchin.

Minister financií zároveň oznámil, že USA vyjmú zo sankčného režimu občanov a organizácie, ktoré sa podieľajú na vyšetrovaní príčin katastrofy ukrajinského dopravného lietadla v Iráne. Podľa agentúry Reuters ide najmä o amerických vyšetrovateľov a pracovníkov firmy Boeing, výrobcu lietadla, ktoré sa v stredu ráno zrútilo krátko po štarte neďaleko teheránskeho letiska. V normálnom režime amerických sankcií by títo ľudia nesmeli do Iránu vstúpiť.

Pompeo dodal, že verziu o zostrelení lietadla iránsku raketou, ktorú Teherán odmieta, považujú Spojené štáty za pravdepodobnú.

Trumpova vláda už predtým obnovila všetky sankcie voči Iránu, od ktorých Spojené štáty ustúpili na základe dohody o obmedzení iránskeho jadrového programu z roku 2015. Spôsobila tak Teheránu výrazné ekonomické ťažkosti vrátane zníženia vývozu ropy na historické minimum, uviedla AP.

Trump oznámil ešte štvrtok bez uvedenia podrobností, že Spojené štáty rozširujú svoje sankcie voči Iránu.

Iránske revolučné gardy vypálili v stredu v skorých ranných hodinách miestneho času rakety na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Útok bol odvetou za minulotýždňové zabitie iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního pri cielenom útoku americkej armády blízko letiska v hlavnom meste Iraku.

Iránski predstavitelia prisľúbili za usmrtenie Solejmáního „tvrdú odplatu“. Trump zase v stredu varoval Irán, že Spojené štáty naň uvalia nové sankcie, ak „okamžite nezmení svoje správanie“, pričom špecificky poukázal na iránsky jadrový program a „podporu terorizmu“.

Minister Pompeo v piatok pred novinármi zopakoval, že Solejmání plánoval bezprostredne hroziaci „veľkorozmerný útok proti americkým záujmom“ na Blízkom východe. Spojené štáty podľa neho získali „špecifické informácie“ o tomto pláne, ktorého terčom mali byť objekty ako veľvyslanectvá či vojenské základne „po celom regióne“, informovala agentúra AFP.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #sankcie #zabitie Solejmáního #pád ukrajinského lietadla v Iráne