Merkelová pricestovala do Moskvy na stretnutie s Putinom

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v sobotu pricestovala do Moskvy na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v súvislosti s narastajúcim napätím na Blízkom východe i v iných oblastiach sveta. Informovala o tom agentúra AFP.

11.01.2020 15:17
Belgium EU Summit Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová (v strede)
debata (30)

Merkelová a Putin si na úvod stretnutia, ktoré bude podľa slov kancelárky pokrývať viaceré témy vrátane konfliktov v Líbyi a Sýrii, ako aj vojnu na Ukrajine s proruskými separatistami, podali ruky.

„Je toho veľa, o čom sa budeme rozprávať,“ povedala Merkelová a dodala, že „vždy je lepšie spoločne sa rozprávať, ako rozprávať jeden o druhom“. Putin sa kancelárke poďakoval za návštevu a uviedol, že sa zamerajú na „najpálčivejši­e“ témy.

Pred samotným stretnutím obe strany potvrdili, že budú pokrývať aj konfrontáciu medzi Washingtonom a Teheránom vo veci zabitia iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, ktorý Merkelovú na stretnutí sprevádza, povedal, že „hlavným dôvodom“ stretnutia je eskalujúca kríza v Líbyi, v ktorej Berlín zohráva úlohu mediátora. "Zapájame Európu a tých aktérov, ktorí tam majú vplyv, a na to potrebujeme Rusko, povedal Maas pre nemeckú televíziu NTV.

Po stretnutí Merkelovej a Putina sa očakáva ich spoločná tlačová konferencia.

Merkelová Rusko naposledy navštívila v máji 2018, keď sa lídri stretli v Putinovej rezidencii pri Čiernom mori.

Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu vyzvali na prímerie v Líbyi, hoci v konflikte podporujú opačné strany. Zatiaľ čo Turecko minulý týždeň poslalo svojich vojakov do Líbye, aby pomohli brániť medzinárodne uznanú vládu národnej jednoty pod vedením premiéra Fájiza Sarrádža. Ankara prišla s tvrdením, že sily podliehajúce Haftarovi podporuje aj približne 2500 ruských žoldnierov, čo však Moskva popiera.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #Vladimir Putin
Flowers