Na súostroví Galapágy vybuchla sopka, ohrozuje vzácnu faunu

14.01.2020 11:44
Ekvádor Galapágy sopka erupcia
Výbuch sopky Cumbre na neobývanom ostrove Fernandina, ktorý je jedným z geologicky najmladších ostrovov Galapág. Autor:

Sopka na neobývanom ostrove nachádzajúcom sa na ekvádorskom súostroví Galapágy začala po erupcii chrliť lávu, čo predstavuje potenciálnu hrozbu pre unikátne miestne ekosystémy. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na ekvádorské úrady.

Sopka Cumbre na ostrove Fernandina, jeden z geologicky najmladších ostrovov Galapág, vybuchla v nedeľu večer miestneho času, spresnila správa Národného parku Galapágy. Vulkán s výškou 1467 metrov má podľa nej na juhovýchodnom úpätí prasklinu a „na pobrežie vyteká prúd lávy“.

Ostrov je domovom mnohých druhov zvierat vrátane leguánov, tučniakov, nelietavých kormoránov, hadov či endemického potkana a má „veľmi dôležitú“ ekologickú hodnotu.

Ekvádorský geologický inštitút informoval, že ostrov Fernandina postihlo pred erupciou zemetrasenie s magnitúdou 4,7, po ktorom nasledovalo 29 dotrasov.

Sopka Cumbre naposledy vybuchla v júni 2018.

Galapágy ležia 906 kilometrov západne od pevninského Ekvádoru a sú na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako územie so vzácnou flórou a faunou. Na ostrovy mieria za tamojšou biodiverzitou návštevníci z celého sveta. Galapágy inšpirovali Charlesa Darwina k vytvoreniu evolučnej teórie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sopka #Galapágy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku