Na súostroví Galapágy vybuchla sopka, ohrozuje vzácnu faunu

14.01.2020 11:44
Ekvádor Galapágy sopka erupcia
Výbuch sopky Cumbre na neobývanom ostrove Fernandina, ktorý je jedným z geologicky najmladších ostrovov Galapág. Autor:

Sopka na neobývanom ostrove nachádzajúcom sa na ekvádorskom súostroví Galapágy začala po erupcii chrliť lávu, čo predstavuje potenciálnu hrozbu pre unikátne miestne ekosystémy. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na ekvádorské úrady.

Sopka Cumbre na ostrove Fernandina, jeden z geologicky najmladších ostrovov Galapág, vybuchla v nedeľu večer miestneho času, spresnila správa Národného parku Galapágy. Vulkán s výškou 1467 metrov má podľa nej na juhovýchodnom úpätí prasklinu a „na pobrežie vyteká prúd lávy“.

Ostrov je domovom mnohých druhov zvierat vrátane leguánov, tučniakov, nelietavých kormoránov, hadov či endemického potkana a má „veľmi dôležitú“ ekologickú hodnotu.

Ekvádorský geologický inštitút informoval, že ostrov Fernandina postihlo pred erupciou zemetrasenie s magnitúdou 4,7, po ktorom nasledovalo 29 dotrasov.

Sopka Cumbre naposledy vybuchla v júni 2018.

Galapágy ležia 906 kilometrov západne od pevninského Ekvádoru a sú na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako územie so vzácnou flórou a faunou. Na ostrovy mieria za tamojšou biodiverzitou návštevníci z celého sveta. Galapágy inšpirovali Charlesa Darwina k vytvoreniu evolučnej teórie.

#sopka #Galapágy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku