Taiwan už je nezávislý, varovala Čínu prezidentka Cchaj Jing-wen

15.01.2020 11:20
Taiwan prezidentka Tsai Ing-wen
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Autor:

Prezidentka upozornila, že ostrovná krajina je už nezávislá a invázia by "vyšla Peking veľmi draho". Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Cchaj, členku a niekdajšiu predsedníčku taiwanskej Demokratickej pokrokovej strany (DPP), zvolili vo víkendových voľbách znovu za prezidentku. Druhý štvorročný mandát získala vďaka 57,1 percentu hlasov, čo predstavuje rekordných 8,2 milióna voličov. Tento výsledok je zo strany obyvateľov Taiwanu výrazným odmietnutím politiky Číny, ktorá sa snaží izolovať ostrovnú krajinu s vlastnou vládou.

Vedenie Číny sa netají túžbou odstaviť političku Cchaj Jing-wen, pretože ona a jej strana odmietajú prijať názor Pekingu, že ostrov je súčasťou „jednej Číny“.

Peking pokladá Taiwan za svoje územie a dokonca sa zaviazal, že jedného dňa ho ovládne, a ak bude nutné, aj silou – predovšetkým v prípade, že Taiwan vyhlási nezávislosť.

Vo svojom prvom interview po sobotňajšom zvolení do prezidentského úradu Cchaj pre britskú spravodajskú stanicu BBC povedala, že nie je nutné formálne vyhlásiť nezávislosť Taiwanu, lebo ostrov si už vládne sám.

„Už sme nezávislá krajina a nazývame sa Čínska republika, Taiwan,“ vysvetlila prezidentka v interview odvysielanom v stredu.

Moderný Taiwan je posledných 70 rokov riadený samostatne a oddelene od pevniny. Po víťazstve komunistov v občianskej vojne v pevninskej Číne v roku 1949 panovala na ostrove celé desaťročia diktatúra nacionalistov generála Čankajška. Avšak od 80. rokov minulého storočia sa ostrov postupne menil na jednu z najpokrokovejších demokracií v Ázii, aj keď Taiwan diplomaticky uznáva iba hŕstka štátov a aj tá sa zmenšuje.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že čoraz väčší počet Taiwancov odmieta myšlienku, že ostrov by mal byť súčasťou Číny. „Máme odlišnú identitu a sme odlišná krajina,“ uviedla prezidentka. „Zaslúžime si od Číny rešpekt,“ dodala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taiwan #prezidentka #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku