Ukrajina žiada Irán o vydanie zapisovačov letových údajov zostreleného boeingu

Lietadlo bolo pred týždňom omylom zostrelené iránskou armádou. Ako spresnila agentúra Ukrinform, na Irán sa v mene Ukrajiny obrátili generálneho prokurátora a tajná služba SBU.

15.01.2020 15:16
debata

Ukrajina minulý týždeň vyslala do Iránu tím expertov, medzi ktorými sú aj vyšetrovatelia okolností zostrelenia malajzijského lietadla Boeing 777 počas jeho letu nad východnou časťou Ukrajiny z júla 2014.

Ukrinform pripomenul, že na základe zistení ukrajinských vyšetrovateľov i priznania velenia iránskych revolučných gárd k zostreleniu ukrajinského lietadla Boeing 737 rekvalifikovala teraz ukrajinská prokuratúra túto tragédiu ako úmyselné zabitie dvoch alebo viacerých ľudí. Koná aj vo veci zničenia lietadla, ktoré patrilo spoločnosti Ukraine International Airlines. Predsúdne vyšetrovanie bolo na Ukrajine zverené hlavnému vyšetrovaciemu oddeleniu SBU, dodal Ukrinform.

Kyjev vyplatí pozostalým rodinám finančnú pomoc

Predseda vlády Olexij Hončaruk v utorok informoval, že vláda vyplatí rodinám osôb zabitých pri havárii lietadla v Iráne ako pomoc sumu 200.000 hrivien (7475 eur) a bude monitorovať proces odškodňovania od poisťovacích spoločností.

Ukrajinské lietadlo sa pred týždňom, 8. januára, zrútilo len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního. Na palube bolo 176 ľudí, z ktorých nikto neprežil. Medzi obeťami sú občania Ukrajiny, Iránu, Kanady, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie.

Iránska strana najprv tvrdila, že k nehode došlo v dôsledku technických problémov lietadla. Neskôr, 11. januára, Irán oznámil, že ukrajinské lietadlo omylom zostrelila iránska armáda, konkrétne jej zložka revolučné gardy.

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #Irán #Ukrajina