Strana rakúskeho kancelára Kurza dostala pokutu 800 000 eur

15.01.2020 17:08

Rakúska ľudová strana (ÖVP) staronového kancelára Sebastiana Kurza dostala pokutu 800 000 eur za výrazné prekročenie maximálneho povoleného limitu na financovanie predvolebnej kampane v roku 2017. Ďalších 80 000 eur má ÖVP zaplatiť za porušenie pravidiel týkajúcich sa finančných darov pre politické strany. Toto rozhodnutie zverejnil v stredu Nezávislý senát pre transparentnosť politických strán (UPTS), píše agentúra APA.

Z príslušného rakúskeho zákona vyplýva, že každá politická strana smie počas posledných 82 dní pred konaním volieb na kampaň použiť maximálne sedem miliónov eur. Kurzova ÖVP však na kampaň pred dvoma rokmi minula až 12,96 milióna eur, čím tento limit prekročila o takmer šesť miliónov eur.

Podobne sa zachovala aj Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá v uvedenom období minula 10,72 milióna eur. Sociálnodemokra­tická strana Rakúska (SPÖ) limit prekročila len tesne so sumou 7,38 milióna eur. Výška sankcií pre FPÖ a SPÖ zatiaľ nie je známa.

Pokuta pre ÖVP je tentoraz oveľa vyššia ako v roku 2013. Za prekročenie stanoveného limitu o 4,3 milióna eur jej vtedy bola udelená pokuta vo výške 300 000 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rakúska ľudová strana #pokuta
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku