Erdogan: Ak padne líbyjská vláda, Európe bude hroziť terorizmus

Ak padne líbyjská vláda so sídlom v Tripolise, ktorá je uznaná Organizáciou Spojených národov, teroristi nájdu v Európe "úrodnú pôdu", varoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v článku zverejnenom v sobotu na spravodajskom serveri Politico.

18.01.2020 11:20 , aktualizované: 11:49
Recep Tayyip Erdogan Foto:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Istanbule 17.1.2020.
debata (15)

„Európa sa stretne s novým súborom problémov a hrozieb, ak legitímna líbyjská vláda padne. Teroristické organizácie ako Islamský štát či al-Káida, ktoré v Sýrii a Iraku utrpeli vojenskú porážku, nájdu (v Európe) úrodnú pôdu, na ktorej sa budú chcieť opäť postaviť na nohy,“ uviedol Erdogan, citovaný tlačovou agentúrou AFP.

V príspevku, ktorý bol publikovaný v predvečer líbyjskej mierovej konferencie v Berlíne, turecký líder ďalej tvrdí, že ak Európska únia zlyhá a nebude adekvátne podporovať líbyjskú vládu národnej jednoty, pôjde o „zradu jej vlastných základných hodnôt vrátane demokracie a ľudských práv“.

Vláda národnej jednoty pod vedením líbyjského premiéra Fájiza Sarrádža je od vlaňajšieho apríla vystavená útokom vojenských síl veliteľa Chalífu Haftara, pôsobiacich na východe krajiny. V konflikte zahynulo už vyše 280 civilistov a 2 000 vojakov.

Turecko a Rusko v spoločnej iniciatíve vyjednalo prímerie, ale Haftar odišiel z rokovania, ktoré sa tento týždeň konalo v Moskve a mala sa na ňom finalizovať dohoda o prímerí. Erdogan Haftara ostro skritizoval a pohrozil mu, že mu „udelí lekciu“, ak jeho Líbyjská národná armáda obnoví boje.

Erdoganova vláda podporuje Sarrádža; turecký parlament začiatkom tohto mesiaca schválil vyslanie vojakov do Líbye po tom, ako bola medzi Tripolisom a Ankarou podpísaná kontroverzná bezpečnostná a námorná dohoda. „Ponechať Líbyu na milosť vojenskému diktátorovi by bolo chybou historických rozmerov,“ zdôraznil Erdogan s narážkou na Haftara.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Líbya #Európa #Recep Tayyip Erdogan