Bývalého šéfa katalánskej polície súdia za vzburu

Pred španielskym Národným súdom sa v pondelok začal proces s bývalým šéfom katalánskej regionálnej polície Josepom Lluísom Traperom. Čelí obvineniam zo vzbury v súvislosti s účasťou na neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska z októbra 2017, informovala agentúra AFP.

20.01.2020 14:04
Spain Catalonia Foto: ,
Bývalý šéf katalánskej regionálnej polície Josep Lluís Trapero čelí obvineniam zo vzbury v súvislosti s účasťou na neúspešnom pokuse o vyhlásenie nezávislosti Katalánska z októbra 2017.
debata (5)

Trapera a ďalších troch príslušníkov katalánskych bezpečnostných síl obžalovali v apríli 2018. Prokuratúra žiada pre bývalého policajného šéfa 11-ročný väzenský trest.

Príslušníci katalánskej regionálnej polície (Mossos d'Esquadra) sa podľa prokuratúry počas referenda o nezávislosti 1. októbra 2017 pod Traperovým vedením správali „pasívne“, zatiaľ čo španielska štátna polícia použila obušky a gumové projektily na zastavenie ľudí prichádzajúcich do hlasovacích miestností.

Pri zásahoch španielskej polície proti ľuďom, ktorí sa pokúšali hlasovať v referende o nezávislosti Katalánska, utrpelo zranenia viac ako 460 osôb.

Ďalší príslušník regionálnej polície a bývalý pracovník katalánskeho ministerstva vnútra takisto ako Trapero čelia obvineniam zo vzbury a jeden príslušník Mossos d'Esquadra je obvinený z menej závažného trestného činu podnecovania k vzbure.

Španielsky najvyšší súd v októbri 2019 odsúdil 12 politikov a aktivistov, ktorí sa v roku 2017 pokúsili vyhlásiť nezávislosť regiónu Katalánsko. Deväť z nich poslal do väzenia. Rozhodnutie súdu vyvolalo v Katalánsku protesty.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #nezávislosť Katalánska