Greta však Trumpovi v Davose odkázala, že to je síce fajn, ale dôležitejšie je znižovanie emisií skleníkových plynov, nie snaha o ich následné zachytávanie. „Sadenie stromov je samozrejme správne, ale ani zďaleka to nestačí,“ povedala švédska aktivistka. Nielen Trumpa, ale aj zvyšných svetových politikov obvinila z toho, že pri diskusiách o znižovaní emisií iba „podvádzajú a žonglujú s číslami“.
Aby sa predišlo klimatickej katastrofe a vážnemu ohrozeniu ľudí aj planéty, musí ľudstvo prestať vypúšťať skleníkové plyny hneď teraz a nie až za desiatky rokov, ako to plánujú politici, upozornila sedemnásťročná Švédka. Zároveň odmietla kritiku, že by ona a ďalší mladí klimatickí aktivisti iba šírili paniku. To, o čom hovoria, je totiž podľa nej podložené vedeckými faktmi a nie len nejakým neodôvodneným strachom.
Celosvetové klimatické hnutie, ktoré podnietila, je podľa jej slov len začiatkom boja proti globálnemu otepľovaniu a treba toho ešte spraviť podstatne viac. „Nebola som to len ja, ale aj všetci títo mladí ľudia spoločne tlačiaci na sformovanie hnutí (na ochranu klímy),“ povedala Thunbergová počas panelovej diskusie s mladými aktivistami.
Hoci mnohí pozorovatelia vnímali utorňajšie prejavy Grety Thunbergovej a Donalda Trumpa aj ako ich osobný súboj, Greta takéto videnie odmietla a zdôraznila, že podobne ako Spojené štáty, aj väčšina zvyšných krajín má ďaleko od toho, aby prikladali klimatickej kríze takú dôležitosť, akú naozaj má. Platí to podľa nej bez ohľadu na ideologickú orientáciu jednotlivých vlád. „Toto nie je o pravici či ľavici,“ povedala Greta v Davose.
Trump sa vo svojom následnom prejave ekológii príliš nevenoval, zopakoval len svoje staršie tvrdenie, že je „veľkým fanúšikom“ životného prostredia, a rozprával predovšetkým o ekonomických úspechoch Spojených štátov.