Moskva je ochotná sprístupniť materiály o druhej svetovej vojne

Rusko je otvorené zverejneniu archívnych materiálov týkajúcich sa druhej svetovej vojny. Na zasadaní Ruskej rady pre medzinárodné záležitosti to v utorok vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

21.01.2020 21:56
Sergej Lavrov Foto:
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
debata (76)

Podľa Lavrova je pre človeka v jeho prístupe k dejinám druhej svetovej vojny nevyhnutné spoliehať sa na skutočné historické fakty a archívne materiály. „Rusko je bezprecedentne otvorené zverejneniu svojich archívnych materiálov a oboznámeniu širokej verejnosti s nimi,“ povedal šéf ruskej diplomacie, ktorého cituje tlačová agentúra TASS.

Lavrov tiež poukázal na to, že niektoré krajiny sa negatívne vyjadrili k prípravám osláv 75. výročia víťazstva nad nacizmom.

„Táto záležitosť bude v nadchádzajúcom roku veľmi dôležitá pre akademickú i praktickú prácu RSMD. Zamestnáme celý odborný a analytický potenciál Rady s cieľom predísť spolitizovaniu tejto záležitosti a ponechať dejiny na historikov. Zároveň sa tak chceme vyhnúť pokusom o prepisovanie dejín druhej svetovej vojny a jej výsledkov – nedovoliť, aby niekto znevažoval jej hrdinov, osloboditeľov Európy,“ zdôraznil Lavrov.

Niekoľko západných krajín začalo kritizovať úlohu Ruska v druhej svetovej vojne pred blížiacim sa 75. výročím víťazstva Sovietskeho zväzu vo Veľkej vlasteneckej vojne, resp. na východnom fronte (1941–1945).

Menovite parlamenty Poľska a Lotyšska schválili rezolúcie, ktoré kladú nacistickému Nemecku a Sovietskemu zväzu rovnakú zodpovednosť za vypuknutie druhej svetovej vojny. Ruské ministerstvo zahraničných vecí prízvukovalo, že výsledky tohto globálneho konfliktu boli doložené na Norimberskom procese a nemožno ich meniť.

76 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Lavrov #materiály #vojna.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy