Ruský prezident by mohol mať titul Vrchný vládca, navrhuje komisia

Ruská komisia pripravujúca návrhy na zmenu ústavy zvažuje možnosť zmeniť názov najvyššej ústavnej funkcie Ruskej federácie. Informovala o tom dnešná ruská tlač. Titul prezident by mal byť nahradený označením Vrchný vládca. Kremeľ dnes na iniciatívu reagoval zdržanlivo, prezident Vladimír Putin vraj na túto otázku "nemá názor".

29.01.2020 11:57
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (123)

Viacero návrhov na zmenu ruskej ústavy predniesol pred dvoma týždňami Putin v posolstve parlamentu. Zmeny, formulované väčšinou skôr neurčito, zahŕňali okrem iného posilnenie funkcií parlamentu a štátnej rady a úpravu dĺžky mandátu hlavy štátu. O prípadnej zmene názvu prezidentského úradu sa Putin nezmienil.

Konkrétnu podobu ústavných zmien má prerokovať osobitná pracovná skupina 75 expertov a verejných činiteľov, ktorí sa prvýkrát zišli v pondelok. Zasadnutie bolo neverejné, no podľa informácií médií sa medzi návrhmi objavila aj iniciatíva zmeniť doterajšie označenie funkcie hlavy štátu. Nabudúce by mal byť titulovaný „Verchovnyj pravitel“, teda Vrchný vládca.

Toto označenie pritom nie je v ruských dejinách nové. V novembri 1918 si tento titul prisvojil bielogvardejský admirál Alexander Kolčak, ktorý sa postavil do čela dočasnej protibolševickej vlády vytvorenej v západosibírskom Omsku. Kolčakova akcia skončila v januári 1920 pod tlakom boľševickej protiofenzívy. O mesiac neskôr bol admirál v Irkutsku popravený.

Podľa agentúry TASS je proti používaniu titulu prezident hlavne šéf nacionalistickej Liberálnodemo­kratickej strany Ruska Vladimir Žirinovskij. Podľa neho by Rusko malo odmietnuť cudzie označenie štátnych funkcií Ruskej federácie. Návrh na titul Vrchný vládca vraj už predložil niekoľkokrát.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes novinárom povedal, že Putin k návrhom na zmenu názvu prezidentskej funkcie nezaujal žiadne stanovisko. „Všetko je to zatiaľ len diskusia, je to nová iniciatíva. Prezident Putin si o tom nič nemyslí,“ konštatoval hovorca.

123 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #Rusko #Vladimir Putin #Vrchný vládca