Grécko plánuje plávajúci ochranný systém proti migrantom

30.01.2020 06:56

Grécke ministerstvo obrany zverejnilo v stredu tendre s cieľom vytvoriť v Egejskom mori "plávajúci ochranný systém", ktorý by zabránil migrantom z tureckého pobrežia preplaviť sa na územie Grécka, napísala agentúra AFP.

Systém, skladajúci sa buď z bariér, alebo sietí, má mať dĺžku 2,7 kilometra a grécke námorníctvo ho chce využívať ako núdzové opatrenie .

Z tendrov ďalej vyplýva, že bariéry majú byť celkovo vysoké 1,1 metra, pričom 50 centimetrov sa bude nachádzať nad hladinou vody. Rozpočet na nákup systému, ktorý bude vybavený aj bleskovými svetlami, dosahuje podľa ministerstva 500.000 eur.

Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) medziročný počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich z Turecka do Grécka výrazne stúpol – z približne 50.500 v roku 2018 na 74.600 v roku 2019. Registračné tábory pre migrantov na ostrovoch Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos zostávajú beznádejne preplnené.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#migranti #Grécko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku