Turecko v odvetnej akcii zabilo najmenej šesť vojakov sýrskej armády

Najmenej šesť vojakov sýrskej armády prišlo v pondelok o život počas tureckého ostreľovania v provincii Idlib na severozápade Sýrie. Išlo o odvetnú reakciu na ostreľovanie, pri ktorom prišli predtým v pondelok podľa tureckého ministerstva obrany o život najmenej štyria tureckí vojaci. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), píše agentúra AFP.

03.02.2020 10:25 , aktualizované: 13:31
Sýria Aleppo nepokoje boje armáda Rusko podpora Foto: ,
Sýrski vládni vojaci
debata (85)

Počas útoku Turecka na pozície sýrskej vlády južne od mesta Sarákib utrpelo zranenia ďalších 20 vojakov.

Turecko navyše zabilo približne 30–35 ďalších sýrskych vojakov, ako vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Práve teraz prebiehajú (vojenské) operácie… podľa prvotných zistení bolo na druhej strane neutralizovaných zhruba 30–35 Sýrčanov,“ povedal Erdogan novinárom na istanbulskom letisku pred odchodom na Ukrajinu.

Turecko zároveň varovalo Rusko, aby sa nemiešalo do jeho odvetnej akcie proti sýrskym jednotkám. „Chcem povedať predovšetkým ruským predstaviteľom, že naším partnerom na dialóg nie ste vy, ale (sýrsky) režim, a nestojte nám v ceste,“ vyzval Erdogan.

Koncom januára Erdogan obvinil sýrske vládne sily z porušenia dohody medzi Ruskom a Tureckom o demilitarizovanej zóne v Idlibe. Pohrozil tiež, že „podnikne všetky potrebné kroky“ vrátane nasadenia vojakov, pokiaľ sa situácia v Idlibe nenormalizuje. Turecko má v regióne na základe dohody s Ruskom 12 pozorovacích stanovíšť.

Moskva a Ankara sa v septembri 2018 dohodli na vytvorení demilitarizovanej zóny pozdĺž kontaktnej línie medzi ozbrojenou sýrskou opozíciou a vládnymi silami v Idlibe. Nie všetci militanti však zložili zbrane, pričom provincia Idlib zostala aj útočiskom rôznych teroristických skupín.

V Sýrii údajne zahynuli štyria príslušníci FSB

Štyria príslušníci Centra špeciálneho určenia ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) údajne prišli v sobotu v Sýrii o život počas mínometnej paľby, informovala v pondelok na svojej webovej stránke rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Správy o smrti príslušníkov priniesla – podľa Echa Moskvy – skupina blogerov združená do skupiny Conflict Intelligence Team (CIT). Bližšie okolnosti smrti štvorice nie sú známe. Údajne zahynuli pri plnení špeciálnych úloh v Sýrii.

Niektoré zdroje uvádzajú, že o život prišli v boji proti militantom z teroristickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám. Ruské úrady a tajné súžby sa zatiaľ k údajnej smrti štyroch príslušníkov nevyjadrili.

85 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Turecko #ofenzíva