Palestínčania zo Západného brehu protestujú proti Trumpovmu plánu

Tisíce Palestínčanov sa v utorok zhromaždili na západnom brehu Jordánu, aby prejavili svoj odmietavý postoj k iniciatíve prezidenta USA Donalda Trumpa pre Blízky východ a vyjadrili podporu palestínskemu vedeniu, ktoré sa snaží v OSN získať podporu pre rezolúciu odmietajúcu túto Trumpovu víziu.

11.02.2020 15:28
debata (1)

Ako informovala agentúra AP, palestínsky prezident Mahmúd Abbás má v utorok vystúpiť na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN venovanom mierovému plánu, ktorý prezident USA Donald Trump predstavil 28. januára.

Tento plán, ktorý má vyriešiť aj vlečúci sa izraelsko-palestínsky konflikt, umožňuje anektovanie väčšiny západného brehu Jordánu Izraelom, ako aj vznik demilitarizovaného palestínskeho štá­tu.

Kým v pondelok sa objavili agentúrne správy, že Palestínčania stiahli svoju žiadosť, aby Bezpečnostná rada OSN v utorok hlasovala o odmietnutí amerického mierového plánu pre Blízky východ, v utorok panujú dohady, či sa tak naozaj stalo.

Návrh predmetnej rezolúcie predložili Indonézia a Tunisko a Palestínčania ho podporili.Podľa AP sa v návrhu rezolúcie píše, že americký plán porušuje medzinárodné právo a požiadavky Bezpečnostnej rady na existenciu dvoch štátov v hraniciach pred vojnou z roku 1967. Vyjadruje sa v ňom tiež odhodlanie BR OSN "posúdiť praktické spôsoby a prostriedky na zabezpečenie úplnej realizácie príslušných rezolúcií BR OSN.

Spojené štáty prakticky uistili, že akékoľvek uznesenie týkajúce sa mierového plánu budú vetovať, Palestínčania však podľa AP stále veria, že ostatní členovia BR OSN prejavia podporu ich námietkam.

Informácie o náhlom stiahnutí žiadosti Palestínčanov prišli po tom, čo Spojené štáty – ktoré majú ako stály člen BR OSN právo veta – ,navrhli sériu pozmeňovacích návrhov k predloženej rezolúcii.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #plán #Donald Trump