Salvini už nemá imunitu, môžu ho súdiť

Bývalého talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho v stredu zbavil Senát, horná komora talianskeho parlamentu, ministerskej imunity.

12.02.2020 21:09
Matteo Salvini Foto: ,
Matteo Salvini
debata (16)

Môžu ho tak začať súdiť za údajný únos, ktorého sa mal dopustiť tým, že v auguste 2019 odmietal z pozície ministra vnútra takmer týždeň vpustiť do talianskych prístavov 140 a neskôr 116 migrantov na lodi talianskej pobrežnej stráže, a tým niektorých z nich vystavil nebezpečenstvu či dokonca ohrozeniu života. Salvini, ktorý je síce momentálne v opozícii, no je najpopulárnejším politikom v Taliansku, aj sám žiadal, aby ho zbavili imunity.

„Som úplne pokojný a som hrdý na to, čo som spravil. A spravím to opäť, akonáhle sa zase dostanem do vlády,“ vyhlásil v stredu ešte pred hlasovaním v Senáte.

Senátori Salviniho antiimigrantskej strany Liga krátko pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu, a senátori zvyšných strán hlasovali väčšinovo za zbavenie imunity.

Dráma na mori, počas ktorej Taliansko aj napriek odporu Salviniho previezlo z lode na pevninu najskôr 24 ľudí trpiacich zdravotnými problémami, sa začala 25. júla 2019. Po tom, čo na Salviniho apelovala katolícka cirkev, a viaceré krajiny sa zaviazali, že sa o migrantov z lode postarajú, Salvini nakoniec zvolil a loď Gregoretti pristála 31. júla pri talianskych brehoch.

Salviniho čaká ešte jedna veľmi podobná kauza, tá sa bude týkať lode Sea-Watch 3 nemeckej mimovládky Proactiva Open Arms, ktorá mala na palube 40 migrantov a ktorej tiež Salvini v auguste 2019 odoprel pristátie v Taliansku. Kapitánka lode Carola Rackete sa mu však vzoprela a zamierila si to k talianskym brehom aj napriek zákazu.

Taliansko teraz žije sporom o to, nakoľko boli tieto a viaceré ďalšie rozhodnutia nepovoliť pristátie lodí s migrantmi v talianskych prístavoch kolektívnym rozhodnutím celej talianskej vlády, a nakoľko šlo len o súkromnú aktivitu Salviniho.

Salvini tvrdí, že pri týchto rozhodnutiach mal podporu aj od ostatných členov vlády, v neposlednom rade aj od premiéra Giuseppeho Conteho. Hnutie piatich hviezd, ktoré bolo so Salviniho Ligou vtedy v koalícii, to však popiera a tvrdí, že minimálne v prípade lode Gregoretti rozhodoval len Salvini a nikoho iného sa na názor nepýtal.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #imunita #Mateo Salvini