Minister spravodlivosti Barr súhlasil s vypočúvaním pred Justičným výborom

Americký minister spravodlivosti William Barr súhlasil s vypočúvaním pred Justičným výborom dolnej komory amerického Kongresu, informovala vo štvrtok agentúra AP.

13.02.2020 08:40
USA, William Barr Foto:
William Barr.
debata

Barr má 31. marca vypovedať v súvislosti s jeho údajnými zásahmi do prípadu Rogera Stonea, ktorý je blízkym priateľom amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf právneho výboru snemovne Jerrold Nadler a členovia výboru z radov Demokratickej strany vyjadrili obavy, že Barr zneužil orgány činné v trestnom konaní na politické ciele.

Stone, ktorého vlani v novembri odsúdili za klamanie Kongresu a za ovplyvňovania svedkov, je dlhoročným Trumpovým spolupracovníkom a patrí do jeho okruhu blízkych ľudí.

Prokurátori pre Stonea žiadali sedem až deväť rokov väzenia. Ministerstvo spravodlivosti tento týždeň vlastných prokurátorov nerešpektovalo a Stoneovi navrhlo nový trest – necelú polovicu z trestu pôvodne odporúčaného prokurátormi. Po tomto zvrate v situácii štyria prokurátori, ktorí mali na starosti Stoneov prípad, rezignovali.

Navrhované zmiernenie trestu bolo zrejme reakciou na Trumpov tweet z utorka večera, v ktorom zaútočil na dĺžku trestu odporúčanú prokurátormi. Trump na Twitteri takisto Barrovi vyjadril vďaku za to, že prevzal zodpovednosť nad prípadom.

Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že Barr bude vypovedať. Ide o jeho prvé vystúpenie pred Justičným výborom, odkedy sa minulý rok stal ministrom spravodlivosti a odkedy odmietol vypočúvanie v súvislosti so záverečnou správou osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. Ten vyšetroval údajné zasahovanie Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #zasahovanie do volieb #William Barr