Pellegrini na juhu Maďarska: Sme pripravení pomôcť chrániť hranice

Slovensko je pripravené opäť v potrebnej sile, v potrebnom počte policajtov a v potrebnom počte techniky kedykoľvek prísť pomôcť zvládnuť zosilnený tlak migrantov na južnú hranicu Maďarska.

13.02.2020 17:49 , aktualizované: 17:54
PREMIÉR: Prehliadka hranice Maïarsko - Srbsko Foto:
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán počas prehliadky zabezpečenia schengenskej hranice medzi Maďarskom a Srbskom. Bratislava, 13. február 2020.
debata (50)

VIDEO: Pellegrini s Orbánom si prezerajú plot proti migrantom na maďarsko-srbskej hranici.

Video

Vyhlásil to vo štvrtok na maďarsko-srbskom úseku schengenských hraníc pri juhomaďarskej obci Röszke predseda vlády SR Peter Pellegrini, ktorý spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom preverili stav ochrany hraníc.

„Plne sa stotožňujem so slovami pána premiéra, že toto je južná schengenská hranica aj Slovenskej republiky. Slovensko sa vzorne stará o svoju východnú hranicu s Ukrajinou, ktorú perfektne stráži a ktorú vybavilo najmodernejšou technológiou. Ale na juhu sme odkázaní na pomoc a spoluprácu s Maďarskom,“ dodal Pellegrini.

Slovenský premiér poznamenal, že aj keď sa to nezdá, aj Slovensko vníma, že počet migrantov vzhľadom na zlepšujúce sa počasie narastá – a aj vo vnútrozemí SR sa už objavili skupiny migrantov prevážaní motorovými vozidlami prevádzačmi cez Slovensko.

„Bolo by veľmi nebezpečné a nepríjemné, keby cez túto hranicu, tu na juhu Maďarska, prešli desiatky tisíc migrantov a smerovali by aj smerom na Slovensko, vtedy by aj SR mala vážny problém,“ povedal predseda vlády SR.

Pellegrini spolu s ministerkou vnútra SR Deinsou Sakovou deklarovali Orbánovi ochotu opätovne pomôcť Maďarsku chrániť hranice. Podčiarkol, že vzťahy SR s Maďarskom sú vo všetkých oblastiach „veľmi priateľské a na dobrej úrovni“, a predsedovi maďarskej vlády vyjadril vďaku za to, že v otázke bezpečnosti má Slovensko dobrého partnera na dobrú spoluprácu.

Orbán varoval pred rastom tlaku migrantov na južné hranice Maďarska a zdôraznil, že so zlepšením počasia bude prichádzať čoraz viac migrantov k hraniciam, pričom mnohí z nich to robia organizovaným spôsobom. Za hranicami čaká stotisíc migrantov na vstup na územie Európskej únie. Podľa jeho slov chrániť tieto hranice, ktoré sú nielen maďarskými, je ťažkou úlohou, ktorú nie je možné vykonávať bez pomoci spojencov.

Maďarský premiér pripomenul, že 95 percent prichádzajúcich migrantov sú mladí muži, a nie ženy a deti, ktoré sa objavujú na fotografiách a videozáznamoch v správach zahraničných médií. „V Európe sa o tom nemôže hovoriť, ale ide o organizovanú inváziu,“ povedal Orbán.

Orbán: EÚ nedala Maďarsku na budovanie zábran ani halier

Európska únia (EÚ) nedala Maďarsku na budovanie hraničných zábran ani halier, aj keď niektorým iným krajinám áno, povedal vo štvrtok pri juhomaďarskej prihraničnej obci Röszke predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý spolu so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim preverili situáciu na maďarsko-srbskom úseku schengenskej hranice.

„Aj iné krajiny stavajú ploty, my sme ale boli prví, preto sme hlavnými vinníkmi,“ dodal maďarský ministerský predseda, podľa ktorého Brusel platí Maďarsku z bezpečnostného fondu nejaký „dosť malý“ príspevok na hliadky.

Oplotený srbsko-maďarský úsek má podľa jeho slov 175 kilometrov a existuje ešte vyše 300-kilometrový úsek hraníc Maďarska s Chorvátskom, na ktorom je síce technicky menej komplikovaný plot, avšak finančne náročnejší. „Minuli sme vyše miliardu eur, z toho nám nič neuhradili,“ zdôraznil Orbán.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Peter Pellegrini