V Nemecku zasiahli proti skupine podozrivej z pravicového terorizmu

14.02.2020 11:22

Orgány v šiestich spolkových krajinách Nemecka uskutočnili v piatok zákroky proti údajným členom a podporovateľom pravicovo-teroristického zoskupenia.

Tlačová agentúra DPA o tom informovala s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie generálnej spolkovej prokuratúry v Karlsruhe.

Vyšetrovanie sa týka celkove 13 podozrivých, pri zákrokoch však zatiaľ nikoho nezatkli. Podľa doterajších zistení uvedené zoskupenie vytvorilo v septembri 2019 päť osôb. Ich cieľom bolo údajne narušiť štátne a spoločenské zriadenie Nemeckej spolkovej republiky.

Prokuratúra sa domnieva, že členovia skupiny chceli navodiť pomery podobné občianskej vojne, a to prostredníctvom zatiaľ nekonkretizovaných útokov na politikov, žiadateľov o azyl a osoby moslimského vierovyznania. Zvyšní podozriví zase údajne prisľúbili, že budú skupinu finančne podporovať, dodajú jej zbrane alebo sa budú spolupodieľať na jej budúcich útokoch.

Generálna prokuratúra dala v tejto súvislosti prehľadať byty a iné priestory na 13 miestach v spolkových krajinách Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Dolné Sasko, Porýnie-Falcko, Sasko-Anhaltsko a Severné Porýnie-Vestfálsko. V Bavorsku bol navyše prehľadaný byt osoby, ktorá nie je medzi podozrivými.

Prehliadky mali objasniť predovšetkým to, či podozriví už disponovali zbraňami alebo iným vybavením na spáchanie útokov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#terorizmus #Nemecko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku