Zuckerberg: Facebook denne zmaže cez milión falošných profilov

Facebook podľa svojho šéfa Marka Zuckerberga maže každý deň viac ako milión falošných profilov. Zuckerberg to dnes povedal na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Zároveň pripustil, že jeho firma hrá úlohu v polarizácii spoločnosti a že spočiatku pomaly reagovala na cielené dezinformačné kampane. V posledných rokoch sa ale podľa jeho presvedčenia výrazne zlepšila. Sofistikovanejší sú však aj pôvodcovia týchto kampaní.

15.02.2020 20:18
Mark Zuckerberg / Facebook / Foto: ,
Mark Zuckerberg
debata (19)

Zuckerberg povedal, že len v poslednej dobe Facebook odhalil približne 50 koordinovaných dezinformačných kampaní, napríklad z Ruska, Ukrajiny alebo Iránu. Od roku 2016, keď sa hlasovalo o brexite a tiež o novom americkom prezidentovi Donaldovi Trumpovi, čo sprevádzal rad podobných kampaní, sa podľa neho Facebook, ktorý vtedy „bol pomalý“, tejto oblasti venuje oveľa viac.

„Každý deň zmažeme cez milión falošných účtov. Väčšina falošných účtov zmizne do niekoľkých minút potom, čo sú vytvorené,“ poznamenal. Na obsah a bezpečnosť teraz dohliada 35 000 zamestnan­cov.

Výdavky na túto oblasť sú vyššie ako tržby celej firmy v roku 2012, kedy išla na burzu. Reakcia Facebooku sa podľa Zuckerberga zlepšila aj vďaka pokrokom v umelej inteligencii. Postupne sa podľa neho ale mení aj správanie skupín, ktoré dezinformácie šíria. Údajne dokážu lepšie maskovať svoje stopy.

Tridsaťpäťročný podnikateľ sa dnes vyslovil za čiastočnú reguláciu obsahu sociálnych sietí zo strany štátov. Mala by sa podľa neho týkať volieb, súkromia užívateľov, prenosnosti dát a moderácie obsahu.

Zároveň je ale proti tomu, aby boli sociálne siete zodpovedné za všetok obsah, ktorý sa na nich objaví. Vzhľadom na každodenný počet príspevkov na Facebooku je preverovanie každého z nich nereálne, upozornil.

„Hráme úlohu v polarizácii (spoločnosti),“ pripustil Zuckerberg, podľa ktorého ale za tento trend nemožno zvaľovať vinu výhradne na sociálne siete.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #Mark Zuckerberg #falošné účty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy