Vancouver uviedol do prevádzky automat na vysokokvalitné opioidy

17.02.2020 21:34

V kanadskom meste Vancouver uviedli do prevádzky automat na silné opioidy v snahe bojovať proti rastúcemu počtu predávkovaní. Správu priniesol britský denník The Guardian.

Automat s názvom „MySafe“ poskytuje závislým prístup k predpísanému množstvu kvalitného hydromorfónu. Ide o opioid približne dvakrát silnejší ako heroín.

S nápadom prišiel profesor epidemiológie na Univerzite Britskej Kolumbie doktor Mark Tyndall. Cieľom je znížiť počet úmrtí spôsobených predávkovaním, ktoré minulý rok stúplo na 395.

„Myslím, že z etického hľadiska potrebujeme ľuďom ponúknuť bezpečnejší zdroj,“ povedal. „Cieľom je, aby namiesto neznámeho fentanylu z bočnej uličky mali ľudia prístup k drogám na farmaceutickej úrovni.“

Vancouver počas uplynulých rokov rozbehol už niekoľko projektov zameraných na zníženie rizika pre ľudí závislých od drog. V roku 2003 ako prvé severoamerické mesto zaviedol bezpečné priestory, kde si drogovo závislí môžu drogu podať pod odborným dohľadom. Existujú takisto programy, v rámci ktorých sa závislí môžu dostať k vysokokvalitnému heroínu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Kanada #drogy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku