Trump vymenuje ambasádora v Nemecku za riaditeľa tajných služieb

20.02.2020 07:15
Grenell
Veľvyslanec USA Richard Grenell (vľavo) s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinemeierom na snímke z mája 2018. Autor: ,

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že súčasného veľvyslanca USA v Nemecku Richarda Grenella vymenuje za riaditeľa amerických spravodajských služieb (DNI), píše agentúra AP.

Veľvyslanec vo funkcii nahradí Josepha Maguirea, ktorý je úradujúcim riaditeľom od augusta minulého roka.

Grenell, ktorý Trumpa otvorene podporuje, pôsobí ako veľvyslanec v Nemecku od roku 2018. Predtým, ešte za čias bývalého amerického prezidenta Goerga W. Busha, bol hovorcom pre Spojené štáty v Organizácií Spojených národov (OSN).

Proti Trumpovmu rozhodnutiu vymenovať Grenella sa už stihli ozvať kritici, ktorí tvrdia, že miesto by mal obsadiť niekto, kto má väčšie skúsenosti so spravodajskými službami.

Post riaditeľa tajných služieb bol zriadený v roku 2005 po tom, ako vyšetrovacia komisia v súvislosti s teroristickými útokmi z 11. septembra 2001 došla k záveru, že Ústredná spravodajská služba (CIA) nedostatočne spolupracovali s federálnou políciou FBI. Úlohou DNI je koordinovať prácu 16 spravodajských služieb Spojených štátov.

#tajné služby #richard grenell #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku