Prezident sa podľa vlastných slov rozhodol poveriť sformovaním kabinetu ministra Citua, aby „posunul veci vpred a zabránil politickej patovej situácii“.
Podľa analytikov je tento prezidentov krok súčasťou jeho plánu na vypísanie predčasných volieb, píše agentúra AFP.
Člen dosluhujúcej menšinovej vlády Florin Citu má, ako poznamenala APA, len malú šancu získať podporu hlavnej opozičnej Sociálnodemokratickej strany (PSD) a jej spojencov. Dočasný šéf PSD Marcel Ciolacu opakovane povedal, že jeho strana vysloví dôveru výlučne vláde zloženej z odborníkov alebo vláde za účasti všetkých parlamentných strán.
Citu (47) jedným z popredných rumunských finančných expertov. V minulosti pôsobil v Novozélandskej centrálnej banke, Európskej investičnej banke (EIB) a holandskej Großbank ING. Do politiky vstúpil až v roku 2016, keď sa stal členom PNL.
Na zostavenie vlády a získanie dôvery parlamentu má Citu desať dní, doplnila agentúra AP.
Vláda Ludovica Orbana, ktorá bola pri moci len od novembra 2019, sa rozpadla pred troma týždňami po tom, čo jej parlament vyslovil nedôveru.
Rumunský prezident môže rozpustiť parlament a nariadiť predčasné voľby len v prípade, že v období 60 dní zlyhajú dva pokusy zostaviť novú vládu.
Parlamentné voľby sú v Rumunsku naplánované na koniec roku 2020. Od pádu komunizmu pred 30 rokmi sa v Rumunsku zatiaľ predčasné parlamentné voľby nekonali.